| nllbia99 a întrebat:

Buna
E prima data când vreau sa călătoresc cu avionul, as avea o întrebare, că-ți bani as putea lua la mine numerar, cash fără declarație, ceva de genu cu vama cu astea, ma puteți ajuta? Călătoria e Munchen-Iasi.
Cei care cunosc informații sau au mai zburat, ma ajutați și pe mine?
Mulțumesc frumos!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce e sub 10.000 euro nu trebuie declarat

| corbulalbrosu a răspuns:

"Persoanele fizice pot introduce sau scoate în/din Uniunea Europeană instrumente de plată în valută şi în monedă naţională (leu) sub formă de numerar, fiind obligate să declare, în scris, autorităţii vamale române instrumentele de plată sub formă de numerar aflate asupra lor, care sunt egale sau depăşesc echivalentul a 10.000 euro/persoană." http://www.customs.ro/......aluta.aspx Daca esti insotita de cineva impreuna puteti detine o suma dubla. limita de 10.000 Euro este pe persoana, lucru care poate sa ajute daca sinteti mai multi. Succes,!