| ricksy a întrebat:

E scump sa trimit un colet prin posta in Italia? Coletul nu are un kg...
Si as mai dori sa stiu care sunt procedurile, cum trimit, ce anume trebuie sa fac? Niciodata nu am trimis un colet.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Scrii adresa ta la Expeditor si adresa celui care trimiti la Destinatar. Aceste date sunt trecute pe colet (fie direct pe ambalaj, fie lipesti etichete cu aceste informatii).
Adresa trebuie scrisa corect si complet, pentru a nu ajunge la altcineva.
Duci coletul la Posta si vei primi un bon de expeditie in care vei trece datele de pe pachet (Expeditor/Destinatar, plus valoarea declarata a lui - in functie de continut; suma nu trebuie sa fie exagerata, ca sa nu incarce costul final).
Daca ai nelamuriri, intrebi la Posta.
Pe linkul de mai jos poti calcula costurile estimative ale expedierii:
https://www.posta-romana.ro/calculator-de-tarife.html#2-Colet poștal internațional

| ricksy explică (pentru dannyel86):

Am inteles. Probelma e ca nu stiu de unde iau ambalaj pentru colet. Din cate am auzit, cei de la posta iti pot asigura ei impachetare...sau nu?

| ricksy explică (pentru dannyel86):

Si inca o chestie... Trebuie sa ma duc la vama ca sa trimit coletul sau pot sa ma duc la posta de care apartin?

| dannyel86 a răspuns (pentru ricksy):

Nu ai nevoie de ambalaj special (o coala alba de hartie - din aia mare - cred ca e suficient).
Daca ai continut mare, il pui intr-o cutie, pe care o invelesti in coala alba.
Te duci la oficiul postal de care apartii si de restul se ocupa cei cu expedierea.