| billyșorr a întrebat:

Buna, imi poate explica si mie cineva cum se câstiga bani cu bitcoin?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ai nevoie de Asic-uri puternice, sau de un PC cu sursa de ~1500-1600W și 6 placi video Radeon rx 480 sau asemanatoare, varianta de 8gb (rx 470, rx570, rx580 merg și ele).
Operația asta se numește minat.
Mai poți obține Bitcoin cumpărând de la servicii de xchange, când mai scade prețul și vânzând când creste. Astfel faci un oarecare profit.
E la fel ca în cazul aurului, numai ca aurul e un metal palpabil iar Bitcoin ul e un cod (o adresa), iar la acea adresa se strânge o anumita suma. Valoarea lui nu e stabilita de guverne, bănci, și alte instituții. Valoarea Bitcoin ului se datorează utilizatorilor lui, practic cererii. E ceva foarte rar, mai rar decât aurul. Dacă nu ar fi fost cerere și nu ar fi fost adoptat de diverși retaileri ca moneda de plata, astăzi Bitcoin ul ar fi avut tot valoarea din 2009 (una nesemnificativa... 2 pizza valorau 10000 Bitcoin, sau cam asa. Aceasta echivalenta a fost stabilita la început de cel care a creat sistemul și moneda )

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, exista destul exchange uri online care iti schimba bitcoin in bani reali. E ca si cum ai schimba o valuta.

Cum obtii bitcoin ul e alta discutie. Practic ca sa obtii bitcoin trebuie sa pui la dispozitie puterea hardware de calcul pentru a rezolva diverse ecuatii si atunci castigi bitcoin uri.

avand in vedere suma la care a ajuns aceasta moneda si complexitatea task urilor care trebuie rezolvate ai nevoie de hardware specializat care valoareaza mii de euro.

| Ionut231312 a răspuns:

Cum au spus si colegii, bitcoin-ul se castiga prin folosirea hardware-ului tau care rezolva niste calcule.Pentru asta ai nevoie de cat mai multe placi video(minim 6 pentru a scote banii destul de rapid), recomandat AMD deoarece acestea rezolva cel mai repede calculele(RX580, RX 570, RX480 sau RX470), o sursa cat mai puternica pentru a tine toate placile(peste 1200 de wati cu certificare 80+platina) si cam atat.Sa nu te gandesti ca nu poti mina si cu o singura placa video... Poti face asta dar vei folosii mai mult curent decat banii pe care ii faci.
In caz ca vrei sa investesti in bitcoin poti sa cumperi acum, si sa vinzi peste catva timp cand va creste pretul acestuia(peste 8-9 luni se estimeaza ca bitcoin-ul va ajunge la 70.000$(iar acum ca tot este relativ ieftin pentru ca sunt sarbatorile este cel mai bine sa investesti).

Iar banii ii poti scoate pe card vinzand bitcoin-ul, pare usor dar pana il faci...