| bipbip1223 a întrebat:

Îmi puteți da cât mai multe detalii despre PayPal? Dacă pot plăti la magazin prin telefon sau cum trebuie sa procedez? (nu știu absolut nimic despre cum funcționează aplicația) și dacă primesc bani, trebuie sa plătesc și eu o suma de bani? Cu cât mai mare e suma pe care o primesc cu atat mai mare e și taxa? Dau funda

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Sa stii ca intrebarea asta mi-am pus-o si eu si am incercat sa aflu cate ceva despre Paypal (am auzit ani de zile de acest serviciu online, dar nu stiam cum functioneaza.
Paypal-ul e ca o zona tampon intre contul bancar si destinatarul banilor atunci cand faci o plata. E ca un portofel virtual, in care pui atatia bani cat ai nevoie sa cumperi ceva sau sa platesti un serviciu. Nu se acceseaza direct contul bancar pentru plati, ci doar suma de bani pe care o rezervi tu unei anumite cheltuieli. Avantajul este ca, in cazul unei fraude, cel rau intentionat nu va avea acces la contul tau bancar (unde ai toti banii), ci doar la suma rezervata in Paypal (care, din cate am inteles, e mult mai greu de spart).
Sa luam un exemplu practic din viata de zi cu zi. :)
Sa spunem ca tu ai in casa 1000 de lei (contul bancar). Si iei din suma 100 de lei pe care ii pui in portofel (PayPal) si te duci la magazin cu el. Tu vei putea face cheltuieli cu acea 100 de lei, pentru ca atat ai in portofel (restul banilor ramanand acasa - contul bancar). In cazul in care cineva iti fura portofelul (PayPal), tu nu pierzi intreaga suma de bani (1000 de lei), ci doar 100 de lei cat aveai cu tine.
Atunci cand se fac plati direct din contul bancar si hackerii au acces la datele tale de identificare online, ei pot fura toata suma din cont si te pot lasa fara niciun ban.
Cat despre taxe, am inteles ca exista niste comisioane, dar se plateste mult numai in cazul in care vrei sa retragi o suma de bani din contul PayPal (ai primit bani in PayPal si vrei sa ii transferi in contul bancar).
Doar pentru cumparaturi, serviciul e gratuit.
Despre comisioane si procentajul lor, poti consulta adresa de mai jos:
https://www.paypal.com/......ement-full

| Zuzu1991 a răspuns (pentru dannyel86):

Tot ce ai spus e corect, in afara de magazin, nu am auzit pana acum de asa ceva, asa ca am cautat pe net, sunt dar nu sunt foarte multe:
https://www.sanatosvoios.ro/......cu-paypal/
si din cate imi dau seama nu prea sunt fizice, ci numai on-line

in orice caz, partea cu tamponul intre tine si hackeri e destul de usor de facut fara sa te mai chinui cu paypal: eu nu am nici un ban pe card, dar, am internet banking, app in telefon si cont de economii, unde sunt tinuti banii, iar cand vreau sa fac o plata, imi bag in card atat cat imi trebuie, si pot sa fac asta de pe telefon cu 1 minut inainte de a ajunge la casa (deci bani pe card sunt timp de 1minut);)

1 răspuns: