| ChristianKalman a întrebat:

Bună!
În ce domeniu ați investi/ați începe o afacere în România? De ce?

Răspuns Câştigător
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Probabil in ceva care are legatura cu traditia romaneasca, asa promovezi tara si atragi multi straini.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Agricultura. Spuse ala care de curand a inceput o afacere in domeniul editarii de chestii... online, desigur.

| Holiday a răspuns:

Depinde in primul rand de cati bani dispui.

| 393Dan a răspuns:

Club de noapte - alcoolul se vinde bine

| tehno125482 a răspuns:

It

| Ghost963 a răspuns:

Eu as investi in agricultura. Daca ai o crescatorie de prepelite in care prepelitele stau pe camp castigi destul de bine sau as mai investi intr-o plantatie de copaci de paulonia.Pe 5 ha de teren cu lemn de paulonia investesti 4.000 de euro si castigi 30.000 de euro.Ei cresc in 3 ani cat altii in 10.Sau o alta cultura profitabila de la noi este lavanda.

| laleauaneagra46 a răspuns:

IT. si cu asta consider ca am spus tot. ne aflam in era tehnologiei care o sa se dezvolte din ce in ce mai mult. IT-ul este unul dintre cele mai cautate domenii daca nu chiar cel mai cautat. Cu acesta nu poti da gres indiferent de tara.

| Andreea87978787 a răspuns:

Buna! Uhh, asta este o intrebare destul de "grea", depinde de diferiti factori. Adica, nu este ceva concret. Nu stiu daca conteaza neaparat de cati bani dispui, adica conteaza, sa nu se inteleaga gresit, dar nu asta este principalul. Conteaza foarte mult sa stii sa te descurci, sa stii sa te adaptezi dupa situatie, sa stii anumite lucruri. Per total sa fii inteligent pentru a face o afacere chiar si din nimic. Afaceri sunt multe, foarte, foarte multe. Exista si riscul de a da faliment, sau invers de a merge foarte bine. Dorinta mea pe viitor este sa imi deschid un Cazino. Nu ma gandesc neaparat ca voi face milioane, pentru ca exista sansa sa nu mearga si sa intru in gaura mai mult decat sunt. Fiind atatea cazinouri lumea are unde merge. (asta a fost ceva personal) Sunt sute si mii de exemple de facut bani, trebuie sa te orientezi si sa vezi la ce stii sa te descurci tu cel mai bine, nu sa faci ceva la care stie altul sa se descurce mai bine decat tine, tu trebuie sa fii in frunte, iar celelalte ajutoare sa fie dupa tine. Nu stiu cat de bine m-am exprimat, dar esentialul cred ca l-ai inteles. Succes!

| aj3k16lm a răspuns:

Psihologie, deoarece foarte mulți români tind să aibă devieri comportamentale ori nevoie de susținere, ținând cont că trăim într-o țară destul de sărăcăcioasă, și plină de probleme. Evit să fiu pesimist, însă s-a dovedit statistic că partea orientală a Europei, tinde să aibă mai multe piedici legate de acest aspect, începând chiar de la vârste juvenile. Mai ales că ai putea să improvizezi acest aspect, pornint ONG-uri menite să susțină cauza, care îți voi aduce nu doar prestigiu în domeniu, ci și un venit într-un final. Plus că te poate ajuta și pe plan personal.
Veniturile, pot spune că sunt mai mult decât decente, ținând cont că prețul unei consultații pe oră, în orașul meu, e de 50 lei în general. De asemeni, vei ști că dezvolți o cauză nobilă, și e o ramură ce cuprinde diferite aspecte. Vei fi surprins de cât de bine se va dezvolta afacerea în timp, mai ales pentru că vei lucra independent.