| Polistfever a întrebat:

Buna,Independenta financiara este mit sau poate deveni realitate? Cu sacrificiile pe care le presupune desigur.

Răspuns Câştigător
| armiaso a răspuns:

Confunzi termenul independenta financiara happy
autorul postarii se refera la "acea" independenta financiara, definita dupa cum urmeaza :
„A fi Independent Financiar înseamnă să câștigi suficienți bani din surse de venit pasiv astfel încât să-ți poți menține stilul de viață actual fără a mai fi nevoie să muncești."

si nu la faptul ca nu mai depinzi financiar de parinti, bunici, matusi, unchi, prieteni/e, iubit/a, catel sau purcel.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa fie un mit? de ce mai mergem zi de zi la munca altfel?

| armiaso a răspuns (pentru suntserios):

Mergem la munca pentru a fi independenti financiar?

| suntserios a răspuns (pentru armiaso):

Pai de ce mergi la munca?

| suntserios a răspuns (pentru armiaso):

De unde stii la ce se refera? ti a scris in privat?

| armiaso a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca termenul independenta financiara, sub forma asta, are acest inteles iar cine intreaba sub forma asta stie de ce intreaba asa.

| Polistfever explică (pentru armiaso):

Corect,văd că ai înțeles ce am întrebat și multă lume crede că independent financiar înseamnă că lucrează și stau pe banii lor nu pe ai părinților.In fine nu mai explic, am întrebat deoarece vreau să știu dacă da, se poate, sau oamenii care apar cu zâmbetul pe buze in bloguri și pe YouTube sunt doar niste escroci sau nu spun tot adevărul. Vreau sa știu dacă să mă apuc de așa ceva sau este doar o goană după vânt.

| armiaso a răspuns (pentru suntserios):

Confunzi termenul independenta financiara happy
autorul postarii se refera la "acea" independenta financiara, definita dupa cum urmeaza :
„A fi Independent Financiar înseamnă să câștigi suficienți bani din surse de venit pasiv astfel încât să-ți poți menține stilul de viață actual fără a mai fi nevoie să muncești."

si nu la faptul ca nu mai depinzi financiar de parinti, bunici, matusi, unchi, prieteni/e, iubit/a, catel sau purcel.

| johnnny123 a răspuns:

Avand in vedere ca exista cu certitudine oameni independenti financiar, rezulta ca nu este un mit.

Este ca si cum ai intreba "balenele sunt un mit sau realitate?"

| Cosmin86 a răspuns (pentru johnnny123):

De la 21 de ani sunt independent financiar, cum puii mei sa fie un mit? E ceva ce ar trebui sa faca TOTI, dar ce sa le explici fatailor care la 25 de ani inca locuiesc cu parintii.

| TheGentleman a răspuns:

Bill Gates, Jeff Bezos, Elon Musk sunt independenți financiar?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine are un serviciu de unde câştigă îndeajuns de bine încât să-şi plătească singur facturile, să-şi cumpere ce-şi doreşte, şi să-i investească cu cap, să-i gestioneze cum trebuie, atunci da, acela e un om independet financiar. Banii îţi oferă libertate.
În concluzie, independenţa financiară NU e un mit.

| ElaIliesi a răspuns:

Poate sa devina realitate daca inveti valoarea dobanzii compuse si cum sa investesti. Nu vorbesc de crypto ci de metode conservatoare de investire. Orice salariu ai avea poti pune 100 de lei deoparte si in 20-30 de ani sa primesti 1000-2000 de lei pe luna, tot restul vietii, doar fiindca ai investit 100 de lei lunar. Dar foarte putini isi batul capul in Romania sa invete cum functioneaza asta. Poate nu in toate orasele din Romania exista coach financiar sa te invete cum sa investesti, dar acum se face si consultanta online, se gasesc cursuri pe Udemy, clipuri pe YouTube si asa mai departe. Eu am invatat de la el: https://atlas.app/ro/a/Andrei.Visan Intr-o ora inveti si cum alegi platforma/broker si in ce sa investesti, la ce sume sa te astepti etc. Nici ca antreprenor nu ajungi la independenta financiara daca nu stii sa economisesti si sa investesti. Am tinut 10 ani banii in firma, cea mai proasta optiune, fiindca nu am stiut cum sa investesc.