| MPL98 a întrebat:

Bună!
La un loc de muncă cu jumătate de normă, plata pentru mâncare este tot pe jumătate sau este la fel ca la normă întreagă? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://legislatiamuncii.manager.ro/......rtial.html

Da, tichetele de masa se acorda pentru numarul de zile lucrate, chiar si daca angajatul lucreaza cu program redus.

Asta desigur, tinand cont de ce a spus colegul> >>> DACA angajatorul ofera bonuri de masa.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de cel care te-a angajat. Aceste dispozitii au multe portițe. Posibil sa nu primesti deloc.

| anonimg a răspuns:

Chiar dacă pauza este pe jumătate, hrana și banii ei vor fi considerați întregi. Costurile mesei vor fi întregi.

| johnnny123 a răspuns:

"Plata pentru mancare" nu este o chestie universala.
Unii angajatori ofera bonuri de masa, altii ofera o masa pe zi, altii o masa pe saptamana, altii adauga ceva la salariu, altii nu ofera nimic. Situatia difera de la angajator la angajator si de la pozitie la pozitie. Deci intrebarea nu are un raspuns clar.

| xilef123 a răspuns:

Intreaba cel mai bibe direct angajatorul, valoarea tichetului din lege, este valoarea maximă

| MPL98 explică:

Mulțumesc tuturor!