| elenaalexa123 a întrebat:

M- am angajat la un call center si contractul începe de astăzi. Maine am prima zi de training. Întrebarea mea este, trainingul este plătit? Si daca nu mi place sau nu ma descurc îmi pot da demisia?

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

Daca ai semnat contract de munca, vezi ce scrie in el. In mod normal trebuie sa fii platit din prima zi - cea cu care incepe contractul. Poti avea o perioada de proba (in care eventual ai un salariu mai mic - trebuie sa fie scris in contract). In aceasta perioada de proba, atat angajatorul cat si angajatul pot denunta unilateral contractul de munca fara motivare si fara nici un preaviz prealabil catre cealalta parte. Cu alte cuvinte, angajatorul iti poate spune (in scris) la 14:23, asa, din senin, sa te cari sau tu poti sa spui (in scris) la 09:47, la fel, din senin, ca te cari - si gata.

Codul Muncii, Art. 31. , alin. (3): Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

http://www.codulmuncii.ro/titlul_2/capitolul_1/art_31_1.html