| MihaiMarcuCristian a întrebat:

Buna,
Ma poate ajuta cineva cu baza legala/obligativitatea transportatorului de a obtine toate stampilele de pe cmr?

1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Art. 4 – Proba contractului de transport de face prin scrisoare de trasura. Absenta, neregularitatea sau pierderea scrisorii de trasura nu afecteaza nici existenta, nici valabilitatea contractului de transport, care rămane supus dispozitiilor prezentei conventii.

Art. 5 – 1. Scrisoarea de trasura este intocmita in trei exemplare originale, semnate de expeditor si de transportator, aceste semnaturi putind sa fie imprimate sau inlocuite prin stampilele expeditorului si transportatorului, daca legislatia tarii in care este intocmita scrisoarea de trasura o permite. Primul exemplar se remite expeditorului, al doilea insoteste marfa, iar al treilea se retine de transportator.
2. In cazul in care marfa de transportat trebuie sa fie incarcata de vehicule diferite sau daca este vorba de diferite feluri de marfa ori de loturi distincte, expeditorul sau transportatorul are dreptul sa ceara intocmirea de scrisori de trasura pentru fiecare vehicul folosit sau pentru fiecare fel de marfa ori lot de marfuri.

https://cmr.transportator.info/legislatie-cmr/

Transportatorul nu e neapărat obligat să obțină ștampila, dar e obligat să nu transporte fără ea. Care pe umerii săi, deci, să ceară ștampila.