| Aaanon a întrebat:

Ma puteti ajuta cu o informație? Cum ar trebui sa procedez daca vreau sa-i trimit cuiva o carte prin posta, în cazul în care acea persoana vrea sa o cumpere de la mine? Cum primesc banii? Si cine ar trebui sa suporte taxa de transport? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Pai in primul rand se stabileste de la inceput pretul cartii dupa vorbesti cu el si stabiliesti cine plateste transportul. Poti trimite si prin curier rapid dar e o taxa mai mare de transport cred.
Poti sa vorbesti cu el sa iti trimita banii in avans in contul bancar, pentru ca daca trimiti ceva fara ramburs (sa mai primesti bani inapoi) te ajunge mai putin transportul.
Banii ii primesti prin posta sau te duci tu sa ii ridici cand iti da un aviz sau prin transfer bancar (aceste detalii le aflii si la posta daca te duci sa intrebi sau pe site-ul postei romane ).
Taxa de transport se stabileste de la inceput cine o suporta. Daca el vrea sa suporte taxele de transport, pe langa pretul coletului mai adaugi si banii de transport. Tu oricum la inceput cred ca o sa platesti transportul, dupa ii adaugi mai mult la ramburs si cand primesti banii, ii primesti pe toti.
Daca alege sa nu ridice cartea (practic ai trimis-o degeaba), iti vine inapoi + banii de transport ii pierzi (in anumite cazuri platesti si ceva suplimentar cred, pentru transportul inapoi).
Toate aceste informatii repet, le gasesti pe posta romana sau te duci la cel mai apropriat sediu si intrebi acolo. Nu e mare branza happy
Succes!

| Aaanon explică (pentru Evolution):

Multumesc frumos!

1 răspuns: