| melismari a întrebat:

Bună!
Mi-a trimis cineva banii pe cardul meu Raiffeisen din străinătate mai exact din Anglia aseară la 23 și ceva ora României și încă nu au intrat am e ora 11 acum.
Știți cam încât durează transferul din străinătate în România?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti le-a trimis, pana saptamana viitoare vor ajunge banii la tine.
Daca vrei bani mai repede, atunci foloseste Western Uion, care iti plateste imediat dupa depunere, cand esti in posesia codului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la Reiffeisen si intreaba i, ei stiu cum functioneaza tranzactiile si cît de repede primesti banii, si tot ei te ajuta sa schimbi banii sa primesti lei din lire.

| Violleta2022 a răspuns:

Pot intra la sfarsitul zilei de azi sau maine, cel tarziu, ajung.

Eu fac saptamanal transferuri bancare din Australia in conturi bancare din Romania, iar banii ajung in contul romanesc in 2 ore (una din banci este raiffeisen).

| melismari explică (pentru Violleta2022):

Problema e că persoana respectivă are card de Anglia și nu știu care este la ei termenul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru melismari):

Fiecare card este legat de un cont bancar, iar un transfer international se face la fel, peste tot in lume.
Pana acum 1-2 ani dura 3-5 zile lucratoare, dar toata lumea bancara a schimbat sistemul de plati, acum cele internatioanle se pot afce in 2 ore, iar cele internet aproape instantaneu.
Sa speram ca vineri ai banii in cont happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu conteaza unde are persoana respectiva card. Bine, UK e in afara spatiului UE acum si e posibil asta sa insemne o zi sau doua in plus. In principiu, daca nu iti ajunge dupa 4 zile lucratoare intregi, ar fi cazul sa contactezi banca. Probabil a fost blocat/returnat transferul din diverse motive.

| Brizbriz a răspuns:

1-3 zile lucratoare
deci, vestea proasta e ca daca nu intra azi, s-ar putea sa fie abia marti, pentru ca luni e liber

| RxTx a răspuns:

Sunt probleme la trecerea dintr-o banca in alta
Multa lume se plânge
Pune-l pe cel ce ți-a trimis sa ia legătura cu banca lui
Că de multe.ori rămân banii intre bănci
Ziua sa iri dea o dovada a platii făcute
Mergi si tu la banca ta

Eu am așteptat o data o lună sa se deblocheze banii
Prin anul 2005

| Tokyo44 a răspuns:

Durează cam 2-3 zile muncitoare.
Mâine sau luni intra banii.