| 12Hsgsvu12 a întrebat:

Bună,mi-am găsit un job bine plătit online.Plata se face în funcție de lucrare.De unde știu să nu iau țeapă? Pot cere un avans înainte?
Răspunsuri răutăcioase =raport

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde să știm noi detaliile alea? Ai contract, nu ai contract, cum ai negociat, cum se face plata etc etc

| doctorandus a răspuns:

Daca e vorba de primit si trimis mai departe bani, ai fost racolat drept money mule (sageata).

| 3MHz a răspuns:

Nu o sa iti dea ție nimeni bani cu sacul on-line când sunt o mulțime de maimuțe ce fac orice fel de munca on-line pe maxim 14$/ 12 ore de muncă.

Românii nu se multumesc cu 50 lei dar daca imi iau o maimuță imi pupa si mâinile și picioarele si chiar munceste.
Acum eu sunt patriot si nationalist si vreau sa ii dau românului posibilitatea sa isi câștige o pâine
Dar el nu este recunoscător si crede ca 50 lei /8 ore sunt bani puțini.

Asa ca maimuța abia așteaptă

Doream sa iti atrag atenția ca la toate lucrurile acestea on-line vei concura cu maimuțe care mănâncă orez nu carne care locuiesc aproape gratis

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns:

Nu poti cere un avans inainte. Si cel ce-ti ofera jobul se protejeaza sa nu ia teapa. Daca tu iei banii si nu mai lucrezi?

| haileewatson a răspuns:

Faci contract pentru fiecare lucrare si scrii acolo daca vrei sa primesti avans de la client sau nu

| nukeyly a răspuns:

Faci studiu de piata despre angajator. Poti cere avans daca esti cu recomandare buna din spate si esti bine cotat.

Ex: un instalator de apa iti lucra 5 minute(sa zicem o sudura teava cupru) in cel mai fericit caz ca timp si-ti i-a 150 ron, daca se lungeste interventia scurta ajungi lejer la 250 ron.
Asta era inainte de dublarea abuziva si fantastica a multor preturi la raft fara justificare cu legatura directa la pretul de carburant 5->8 ron/1L; inca transportatorii de marfa nu au dublat preturile ca sa vezi avioane.

| jupiter2478 a răspuns:

Depinde de job, firmă. Eventual, ar fi bine dacă ai fii prezent/ă de față cu ei, să discuți despre lucrurile acestea. Așa prin telefon, te poate minți oricine.

| Kiran a răspuns:

Pai depinde ce lucrezi. gen call center? Si personal nu recomand sa fii angajat fara sa semnezi nimic / sa fii chemat la interviuri

| Zoltán_Csáki_1972 a răspuns:

Este un site online sau un job la MOLL?

| 12Hsgsvu12 explică:

Specific ca suntem din județe diferite

| MadalIin32243 a răspuns:

Ai gasit pe dracu.