| carla2010 a întrebat:

Buna, o prietena si-a deschis un magazin online cu produse de beauty, cum poate face sa se promoveze pe diverse site-uri? Exista grupuri de Facebook cu bloggeri sau alte site-uri unde se publica anunturi? Cum sa aleaga unde sa cumpere ca sa atraga clienti pe site?

Răspuns Câştigător
| niculita4tpu a răspuns:

Daca o sa cauti cuvantul bloggeri pe Facebook o sa gasesti cate grupuri vrei. Ii recomand reclame Google pentru ca acolo e interes direct, adica daca e cineva care cauta ruj, pai atunci vrea un ruj laughing Cat despre promovare pe alte siteuri, iti recomand https://seopower.ro/ pentru ca au muuulte site-uri in portofoliu si au preturi bune, daca prietena ta e la inceput de drum, va avea nevoie de o strategie f buna din punct de vedere costuri. O sa o ajute si sa urce in top google dupa cuvintele cheie pe care le vrea ea. Una e sa vb direct cu bloggerul pentru 1 articol si alta e sa vb cu o firma care cumpara calupuri mari de articole, deci are preturi mai bune ca are putere mai mare de negociere. La email marketing cum a recomandat aici cineva iti trebuie baza de date si nu vrea o amenda gdpr, email marketing e bun peste cateva luni, cand deja are o baza de date de clienti. La inceput, cui sa trimita mail? Daca ia o baza de date de pe net, mai da si banii aiurea pe ea si risca sa ii fie raportat emailul, blocat IP-ul sau sa ajunga mailurile ei direct in spam. Succes!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Isi angajeaza un specialist de marketing online.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt 100 de metode. Să le caute ea. Așa devine profesionistă.

| Wr3nch a răspuns:

Isi face pagina oficiala de firma pe insta si Facebook, si dupa posteazs in grupuri.

| Furnicuta000 a răspuns:

Promovarea eficienta nu e gratis. Cea mai costisitoare parte nu e sa faci site-ul si magazinul, e sa promovezi afacerea. Promovarea eficienta costa, ai vazut postarile sponsorizate de pe Facebook, Instagram, tik tok, google, Youtube etc. Acolo costa cateva sute de euro sa faci o postare sponsorizata si e o metoda eficienta de a te promova. Sau sa platesti influenceri sa-ti faca reclama. Poti incerca si gratis, de ex sa-ti faci un cont de tik tok pentru promovare dar in ultimul timp retelele sociale au tendinta sa puna bete in roate celor care promoveaza pe gratis

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ăstia vor gratis nu cred ca are ea sute e euro sa si faca reclame, iar gratis nu există nimic.

| Miauti a răspuns:

Retele de socializare cu numele Magazinului online.
Istagram cu poze al produselor.
Pinterest cu poze ale produselor + altele (este asemanator cu ista)
Reviuri si recomandari ale produselor unde se poate posta pe blog.
Twitter cu mesaje scurte...

Si cel mai frumos si majoritatea o fac este GIVEAWAY, asta am vazut mai mult pe twitter. Adica un concurs care castigi un produs. Iar participarea se face prin share a paginii + regulament pe Facebook/ista/twitter... se trage la sort in 24 de ore cu

| haileewatson a răspuns:

Prin Email marketing;
Prin reclame Instagram si Facebook Ads (isi face cont de business pentru magazinul online respectiv);
Prin SEO;