| Lety20 a întrebat:

Buna oameni buni!
Ce carti (titlu sau autir) recomandati sa citesc, as dori sa deschid o mica afacere cu o prietena in domeniul industriei usoare si anume haine pentru copii.
Inteleg ca trebuie sa cercetez piața de ce este nevoie, dar parca i-mi pare ca nu voi putea vinde.
Am incercat cativa ani in urma sa postez in Facebook dar ma intrebau doar pretul.
Si apropo poate cunoaste cineva site-uri de unde sa procur tipare.
Mulțumesc.

6 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

O uexplicatie simpla si rapida ar fi cam asa. Depinde de cum privesti lucrurile. O afacere o poti face in mare parte in doua feluri. Sa supravietuiesti de pe urma ei sau sa ai mai mult decat poti "duce". In ambele cazuri o poti divide cam asa: aduni toate costurile cu materialele, toate costurile cu producerea lor ( a articoleleor ), costul mainii de lucru si la sfarsit iti adaugi un procent de profit care poti sa il "reglezi" in functie de piata sau nu, cerere si oferta etc.

| Lety20 explică (pentru dinaprilie):

Mulțumesc pentru răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaca mova. Purple cow adica, dar pe scurt, daca vrei sa vinzi se face networking cu oamenii de la expozitii, colaborari cu oamenii din piata. Dar nu iti recomand sa faci fara idei sau cu niste carti, poti sa colaborezi cu print shopuri, en gross, online, pe online poti colabora cu un print shop sa iti faci si brand personalizRi, vanzari fizic. Cumparare marfa in valoare mare din alte tari ca sa poti vinde si en gross, si sa primesti in schimb oferte bune. Deci sunt multe drumuri. Cel mai usor te duci la cineva din piata si spui ce vrei sa faci, si ii ceri sfaturi, sa colaborati intr-un fel, sau sa te invete.

| Lety20 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru idei!
Dar n-am inteles ce e cu Purple cow? Cunosc traducerea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lety20):

E o carte

| Lety20 explică:

Am zis eu ca daca citesti iti merge, daca nu, nu?
Sunt lucruri pe care trebuie sa le cunosti, inainte de a deschide o afacere.