| raulihno a întrebat:

Buna, pentru a lua un credit la banca o sa trebuiasca sa dai si o asigurare? Gen am auzit pe altii ca trebuie sa iti dai casa ca asigurare sau o alta persoana, gen din familie, in caz ca tu nu o sa mai poti plati ratele. Ma puteti ajuta cu un raspuns mai detaliat la tot ce tine in luarea unui credit? Mersi.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa faci un credit bancar, trebuie sa intrunesti anumite conditii:
- sa ai peste 18 ani
- sa ia minim 12 luni la locul de munca si sa ai contract permanent de munca
- sa ai garantie, sau sa aduci pe cineva care poate oferii garantie in locul tau, girand cu un produs de valoare, precum masina sau casa

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce credit vorbim. Daca e un credit de nevoi personale nu girezi cu nimic. Daca e un credit ipotecar de zeci de mii de euro e alta treaba

| raulihno explică (pentru suntserios):

Despre un credit de nevoi personale este vorba de maxim 6000e

| Wr3nch a răspuns:

Google iti poate da mai multe detalii.
Daca faci un credit de nevoi personale (hai sa zicem pana la 20000 de lei/doua sute de milioane in lei vechi) nu iti trebuie garantie. Daca vrei sa iei o suma mare de bani (100000 de euro) atunci da, trebuie sa oferi garantie casa sau alte propritetati imobiliare. Sunt cazuri cand banca accepta si giranti, dar asta de obicei o fac companiile de credit, care dau sume mici pe dobanzi uriase, dar cer doar buletinul tau si al girantului.

| Catrice a răspuns:

Dacă nu ai vila, atunci îți dai un rinichi, un plămân, poate și puțin ficat. Daca nici astea nu acoperă creditul, atunci nimic nu o poate face.