| gabrieliftime094 a întrebat:

Am o intrebare si as dori sa raspunda in special cei care stiu.

Am creat niste design uri, desenate de mana pe calculator si vreau sa le imprim pe niste hanorace. Sa zicem ca l-am desenat pe Scooby Doo, dar diferit fata de cel original, in acest caz s-ar incalca drepturile de autor fata de cel original? Mi-ar fi munca degeaba?

Doresc un raspuns, multumesc!

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poti sa il pui si pe cel original; important este sa nu faci comert cu astfel de hanorace.

| PainTech a răspuns:

Cat timp vrea sa fie un Scooby Doo teoretic ai incalca drepturile de autor. Trebuie creat un alt personaj original, eventual poate îl faci bulldog...

Altfel am avea zeci de desene cu Scooby Doo, putin diferite de original, care nu au treabă cu licenta de la WB ( sau cine are drepturile pentru Scooby Doo ), ceea ce nu se întâmplă. Toate desenele animate cu Scooby Doo au legătură cu compania respectiva. Am avut aceași nelămurire mai demult, am primit răspunsul asta pe r/legal :
"Trebuie cumpărate drepturile, nu o sa fie ieftin. "

| Ineys a răspuns:

Pai si ce vrei sa faci cu el? Sa imprimi hanorace in masa si sa scoti bani din ele sau sa-ti faci tu un hanorac sa te vada prietenii?

| RaAlexandra a răspuns:

Stai linistit, la mine in oras este un magazin unde te duci cu poza si iti face ce doresti.