| radutz00 a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema cu un vecin la care am drept de superficie la un teren de 750 mp cu plata de 3000 ron / an si proprietarul terenului nu imi da voie sa racordez cladirea exsistenta pe terenul lui la apa (nu imi da voie sa sap santul).
Din punct de vedere legal eu am voie sa execut lucrarea de racordare la apa?
Multumesc!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu, daca conducta trece pe un terenul asupra caruia nu ai drept de superficie. In aceste conditii ti-as recomanda sa forezi un put pe suprafata pe care ai drept si cu un hidrofor ai rezolvat problema.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Îl poți da în judecată pentru abuz de drept.