| newaccountbye a întrebat:

Buna seara! As dori sa returnez un colet și nu știu cum sa procedez. Îl pun la curier către adresa unde vreau și banii pe care ii achita persoana respectiva, îmi intra in cont? Adică trebuie sa le dau curierilor probabil IBAN UL? Ajutati-ma ca nu vreau sa greșesc! Va rog!

Răspuns Câştigător
| Mymady10 a răspuns:

Procedura pentru returnarea unui colet poate varia in functie de retailerul sau furnizorul cu care ai efectuat achizitia. In general, acestia ar trebui sa ofere instructiuni clare pe site-ul lor sau prin intermediul unui formular de contact pentru a initia procesul de returnare.

Daca retailerul sau furnizorul accepta returnarea, acesta poate furniza o eticheta de returnare sau poate plati costurile de returnare. In acest caz, nu este necesar sa platesti costurile de returnare.

Daca retailerul sau furnizorul nu ofera o eticheta de returnare sau nu plătește costurile de returnare, poți returna coletul prin intermediul unei companii de curierat, cum ar fi FedEx. In acest caz, costurile de returnare sunt platite de tine.

In ceea ce priveste recuperarea banilor, acestia ar trebui sa fie returnati prin intermediul metodei de plata utilizate pentru achizitia initiala. Nu este necesar sa furnizezi codul IBAN sau informatii despre contul tau bancar curierului FedEx sau companiei de curierat.

Este important sa verifici politica de returnare a retailerului sau a furnizorului si sa urmezi instructiunile acestuia pentru a returna coletul in mod corect. In cazul in care apar probleme sau intrebari, nu ezita sa contactezi retailerul sau furnizorul pentru a obtine mai multe informatii.

1 răspuns:
| carevaescu a răspuns:

Intra in contact cu cel de la care ai cumparat, si iti va explica procedura.