| anonim_4396 a întrebat:

ce calitati ar trebuie sa detina un manager din punctul vostru de vedere?

Răspuns Câştigător
| FataCareRadeDinOrice a răspuns:

In general, cei mai talentati si populari manageri sunt cei la care colaboratorii si subalternii apreciaza:

stimularea fara stres;
entuziasmul in munca;
increderea in colegi;
spiritul intreprinzator;
cooperarea;
creativitatea.
Pe langa toate aceste calitati, din punctul de vedere al companiei, un bun manager trebuie sa faca dovada ca:

are capacitatea de a lua decizii si de a-si asuma responsabilitatile;
are o putere mare de sinteza si analiza – spre deosebire de un specialist, care este centrat pe obiectivele pe care le are de indeplinit, un manager trebuie sa aiba o viziune de ansamblu, sa vada interconexiunile dintre diferitele activitati ale firmei;
are o mare capacitate de planificare in functie de termenele stabilite si de antrenare a membrilor echipei de lucru in vederea finalizarii obiectivelor;
este un foarte bun administrator – managerul trebuie sa aiba calitatile necesare pentru a administra resursele umane, materiale si financiare pe care firma i le pune la dispozitie;
este un bun organizator;
este un bun evaluator;
are calitati de relationare cu subalternii – este capabil sa asculte, sa motiveze, dar si sa sanctioneze atunci cand este cazul.

Sper ca te-am ajutat!