| ManolacheLaura a întrebat:

Cine imi spune si mie care dintre urmatoarele afaceri este mai profitabila, o parere m-ar interesa: 1. agentie de turism; 2. firma de transport marfa intern si international; 4. magazin online in care sa vand mai multe lucruri: de la electronice si electrocasnice pana la haine, jocuri, filme, albume muzicale etc.; 5. editura-tipografie. Fiindca as vrea sa intru in domeniul afacerii deoarece imi place mult. Multumesc anticipat si rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| Istoriaeocomoara a răspuns:

Depinde de dumneavoastra doamna unde aveti mai multa experienta si ce va place mai mult.
Ar fi bine sa va ganditi serios indiferent ce alegeti CLAR LA UN PLAN DE AFACERI
Cu obiective clare in timp si spatiu si unde vreti sa ajungeti cu respectiva afacere.

De asemenea ar fi bine si RECOMANDAT sa faceti cercetare de piata sa vedeti care sunt competitorii cat de mari sau puternici si cati se ocupa in domeniile enumerate de dumneavoastra.
Cum e nisa?
E concurenta mare? sau mica?

Faceti-va temele si cercetarea sau cereti sfatul expertilor pentru o cercetare detaliata a pietii.

Cautati oameni sau experti care au cat de cat experienta in domeniile enuntate de dvs si faceti impreuna cu ei afacerea o sa aveti sanse mai mari de reusita.

Daca puteti citi si aveti timp cartile de afaceri si de educatie financiara scrise de Robert Toru Kiyosaki sau Donald J Trump sau altii ca ei vi le recomand cu mare caldura.
M-au ajutat enorm in viata si in afacerile pe care le-am avut si le am.

Mai bine sa masurati de zece ori si sa taiati o data.
Faceti analiza atenta si REALISTA a dvs, a experientei dvs si daca piata va ajuta sau nu.
Daca e concurenta mare e greu pentru un incepator.

De asemenea repet un om un angajat un antreprenor care deja are o firma daca puteti sa faceti cu el/ea afacerea sau sa-l faceti partener sau cumva sa-l motivati convingeti sa va ajute ar fi minunat si v-ar spori ENORM sansele de succes.

La toate acestea de asemenea se adauga un site si o buna prezenta in mediul online CLAR!
Sunt multi in Romania care construiesc site-uri destul de bune si optimizarea la motorul de cautare sau prin google AD WORDS ca sa va promovati. Nu costa mult.

Sper ca m-ati inteles si nu v-am descurajat sau speriat sunt multe aspecte de luat in seama si va trebuie timp caiet si stilou sa le scrieti sa va faceti o idee si un plan de afaceri ce vreti anume si termenul de timp si spatiu si obiectivele financiare in cifre/procente.

Doamne ajuta si sper sa luati cea mai buna decizie pentru dumneavoastra in cunostina de cauza.

Economia in Romania si in lume merge bine si o sa va ajute situatia macroeconomica dar trebuie sa va faceti ca la scoala bine bine temele despre afacere/domeniu sa evitati cele mai frecvente greseli la inceput de drum!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Surtulecs a răspuns:

Buna seara! Parerea mea este ca firma de transport marfa intern si international ar fi una chiar cu profit deoarece la infiintare trebuie aleasa denumirea firmei (S.R.L. S.A etc.) avand un capital minim pe care trebuie sa il investesti si un anumit numar de actionari iar majoritatea companiilor doresc contracte pentru transportul marfurilor sau altfel de transport sau chiar sa va creeati firma cu obiect de activitate transport persoane pe propriile principii si cu o politica. Bineinteles ca toate aceste vor fi stabilite de catre dumneavoastral. Cei drept investitia trebuie sa fie, dar depinde de companie unde vrea sa isi foloseasca actiunile, sau sa si deschida sucursale. Conteaza si locul amplasarii si contractele cu alte companii, A fost parerea mea!

Sper ca v-am ajutat!