| Vasi321 a întrebat:

Buna seara, daca sunt in CO legal si vreau sa ma duc sa imi bag lichidarea se poate? imi scurteaza zilele de CO preavizul? sau se poate sa plec si fara preaviz? se poate sa nu imi semneze lichidarea la zi?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti sa iti bagi lichidarea in timpul concediului. Dar previzul incepe sa curga abia dupa ce te intorci. Preavizul iti poate scurta zilele de concediu in masura in care ai cerut concediul pe o perioada mai lunga decat cea corespunzatoare timpului trecut de la inceputul anului pana la ziua incetarii contractului de munca.
Poti pleca fara preaviz doar in situatia in care angajatorul este de acord.
Se poate sa nu iti semneze lichidarea la zi.

Bula
| Bula a răspuns:

Fara preaviz nu se poate pleca.
Este considerat ca timpul necesar partilor pentru a gasi inlocuitor pe post si rezolvarea formelor birocratice de lichidare (predarea inventarului personal si de productie, calcularea sumelor datorate de parti, etc.).
Perioada de preaviz este calculat in zile lucratoare, dar tot in zile lucratoare se calculeaza si concediul de odihna. Ca urmare, zilele din concediu pot fi calculate in perioada de preaviz, dar asta nu totdeauna este convenabil, mai ales daca trebuie predate valori (de ex. inventarul), intrucat fara prezenta ta se pot gasi tot feluri de lipsuri, care sa-ti fie puse in sarcina...

| DaianaDC a răspuns:

Buna! Cred ca trebuie sa iti termini concediul de odihna sa iti poti pune lichidarea la zi. Am fost sa imi fac lichidarea la zi si mi-a acceptat-o pentru ca eram in perioada de proba, iar la celelate locuri de munca atunci cand mi-am dat demisia n-am stat nicio zi in preaviz.