| Optiqual a întrebat:

Buna seara,

Doresc sa incep un business dropshipping, prin colaborare cu furnizori chinezi cu depozite in Europa, spre a vinde produsele tot in Europa si as vrea sa stiu cum sta treaba cu TVA-ul? Cum se calculeaza, de ce fel de TVA trebuie tinut cont (cel din RO, cel din tara clientului, cel din tara depozitului de unde se livreaza produsele catre client?), pentru a-l aplica preturilor mele? Multumesc!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu exista depozite in Europa!
Marfa din China vine cu vaporul sau avionul, chiar si la dropshipping!
Bineinteles ca la importul de produse se plateste taxe vamale si TVA pe suma totala.
Pentru a face un asemeena business este nevoie de inresitrarea afacerii la Camera de Comert locala si tot de acolo veti obtine toata informatia necesara, in functie de natura afacerii pe care doriti sa o prestati.