| mavaboo a întrebat:

doresc sa va prezint o situatie, o problema cu care m-am confruntat saptamana asta, problema de care nu am reusit sa scap. De cateva saptamani am infiintat o intreprindere individuala prin care sa prestez activitati de distributie de produse de panificatie si patiserie. Am contactat o societate producatoare. Mentionez ca inainte am fost angajat in cadrul unei societati care avea ca scop producerea si comercializarea produselor de panificatie. Societatea contactata este o alta societate producatoare, alta fata de cea in care am lucrat.
In perioada 28.11.2010 - 01.12.2010 am colaborat cu noua societate. In data de 01.12.2010 fiind in biroul adiministratorului, am fost flancat de acesta si un director de al sau si au incercat sa ma forteze sa semnez o factura fiscala din care reiesea ca eu, pe persoana fizica, as fi cumparat 400 (patru sute) de franzelute a cate 300 grame fiecare, fiecare in valoare de 10 (zece) ron. (!) Ca urmare eu ar trebui sa platesc 4000 lei. Pe piata la en gross, pretul unei astfel de paini este de MAXIM 0, 85 ron, nu 10. Ca urmare a refuzului acceptarii si ca urmare a platii acestei facturi am fost bruscat, mi-a fost sechestrata masina proprietate. Din data de 01.12.2010 am incercat sa apelez la rationamentul administratorului, dar sub motivul ca "painea lui este poleita cu aur", nu am avut niciun sort de izbanda. Din cate am observat, pe factura este stipulat termenul de plata de 3 zile calendaristice, care au expirat astazi. Factura mi-a fost indesata intr-unul din buzunare, cu o semnatura c nu seamana cu a mea. Cum credeti ca as putea sa rezolv cele doua probleme ivite: plata facturii la valoarea pietei si recuperarea masinii. Sunt de acord sa platesc marfa luata, dar la pietul pietii. Va multumesc pentru atentie

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oficiul de la Protectia Consumatorului, doar ti-a trecut pe persoana fizica.
Politia pentru ca e clar excrocherie. Te vor ajuta sa le faci o inscenare pentru a-i prinde in offsaid in momentul cand ei vor crede ca mergi sa le platesti, ai incredere.
E mai bine sa mergi cu cineva si sa anunti si sa faci reclamatii in mai multe locuri inainte de a-i recontacta.
Sesizeaza la un ziar si la o televiziune.
Nu te lasa. Nu plati. Cine stie a cata victima esti tu si cate vor mai fi dupa tine.
4000 de lei e foarte mult, cam 1000 de euro.

9 răspunsuri:
| rserpu a răspuns:

1. Daca intreprinderea ta are stampila, pai atunci stai calm, nicio factura nu o sa fie valabila fara stampila. Aia pot sa se stearga la cur cu factura.

2. Masina... mergi la politie si le spui ca ti-au luat cheile si se afla la ei, ba chiar ii poti acuza de furt.

3. Poti apela la un avocat.

| noktambul a răspuns:

Mergi la politie, daca situatia este asa cum o prezinti. Personal, am impresia ca nu ne-ai povestit chiar tot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consulta un avocat, prima consultatie e gratuita.
Reclamatie la politie, pentru sechestrarea masinii, facuta in scris si iti tii un exemplar.
Reclamatie la politia economica pentru factura falsa, tot in dublu exemplar: Acum se numeste GARDA Financiara vezi judetul tau dai click pe harta si apoi clic in dreapta pe meniu la CONTACT si gasesti detalii adresa http://www.gardafinanciara.ro/index.aspx
de exemplu pentru TIMISOARA http://www.gardafinanciara.ro/Prezentare.aspx?cu=contact&idInstitutie=59

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pe persoana fizica?
Stiau cum te cheama?
Datele din buletin?
Cum au reusit sa intocmeasca factura corect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta sa contactezi un avocat sau un mediator din localitatea ta sau daca nu in cea mai apropiata localitate http://www.avocatnet.ro/content/forum SAU Tabloul mediatorilor (care sunt tot avocati) pe orase http://www.cmediere.ro/index.php?mid=3&smid=16

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa scrii cum ai rezolvat
succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua... Vreau sa va prezint si eu situatia mea...
2 Prietene din copilarie au devenit cele mai mari dusmance.
Inainte faceau tot impreuna, mergeau peste tot, isi impartaseau tot, stateau mancau una la alta.
Dar una dintre ele, asa numita''M'' care era o fata naiva, inocenta, modesta, a cunoscut un baiat, un baiat si o gasca, tipica gasca nonconformista care se ghideaza dupa legile de cartier, asta a facut-o sa se schimbe si sa-si ia si ea lumea in cap.
Cealalta''F'' din cauza naivitati si sufletului bun, din cauza atator dezamagiri si rani sa imbolnavit de o depresie, ia de 3 ani tratament cu antideprresive, dar nu este ca ori ce persoana depresiva obijnita, aremare credinta in Dumnezeu, intelege ce i se intampla si lupta cu viata.
Decand''M'' si-a facut ''gasca'' de baietii cealalta a ramas singura, se ruga tot timpul de ea sa iasa afara cu ea, indura tot ce-i facea si ierta pentru ca nu mai avea pe nimeni in afara de ''M''.
In timp prietenia s-a stricat de tot, abia daca mai ieseau impreuna afara,''F'' SE SIMTEA FOARTE UMILITA, LASATA LA NEVOIE, NEINTELEASA, SI ISI DOREA SI AVEA ASA MARE NEVOIE DE O PRIETENIE ADEVARATA.
Apoi au inceput certuri mari pe messenger...
daca ''F'' i scria un mesaj si''M'' raspundea la fel de temperamental si cu supozitii despre boala lui''F'' care pe ''F'' a durut-o si a plans si i sa facut rau(neavand voie sa planga)
Apoi mi-am dat seama ca ea imi trimitea comentariile acelea ca sa ma provoce pentru ca stia clar ca daca pe mine ma jigneste crunt cineva sau se leaga de ceva dureros mie mi se schimba limbajul(vorbesc mai urat)
Acum ea si mama ei ma ameninta pe mine ''F'' ca trage la imprimanta ce i-am scris eu si ma da in judecata.
Si eu am ce mi-a scris ea, in plus eu am facut si o cadare nervoasa din cauza ei(deoarece eu nu am voie stres si tensiune)
Dati-mi si mie un sfat... ce credeti ca ar trebui sa fac? Va multumesc

| ellalife a răspuns:

Consider ca ar trebui sa iei mai bine legatura cu un avocat, sau un bun cunoscator in domeniu. Ei sunt cei care te pot ajuta cel mai mult.Fii optimist! Succes!

| mavaboo explică:

Am apelat la un "mai mare" al GF si abia astazi a avut timp sa revolzve intr-un mod personal problema. Cu alte cuvinte a dat un singur telefon persoanei ce mi-a confiscat masina ( am observat ca se cunosc) si... m-am dus sa o ridic. Acest telefon il putea da de la inceput, din momentul contactarii mele... In momentul in care am intrat in curtea societatii am avut un soc. Masina nu mai era in locul in care o lasasem, era fara roti si fara multe accesorii ce le aveam inauntrul masinii. Era un mecanic, langa ea, care dadea de zor sa monteze rotile, capacele rotilor disparusera fara pic de urma. L-am intrebat cum de a ajuns masina in locul acela, sa-mi dea si mie cheile cu care a deschis masina si cu care a pornit contactul. Inspiratia m-a determinat sa-l inregistrez si asa am dovada ca totul a fost la comanda patronului sau.
In ceea ce priveste factura, nu s-a rezolvat nimic. Am incercat sa discut cu ei sa o anuleze, sa refacem calculele la o suma mai rezonabila pietei, dar fara niciun sort de izbanda. L-am contactat din nou pe cel de la GF, a spus ca va incerca sa rezolve; nu mai stiu ce sa cred. Stiti care este paradoxul? cand ce de la GF a vazut factura [entru prima data a inceput sa rada si mi-a spus ca nici nu trebuie sa-mi fac griji cu privire la anularea ei, iar acum tind sa cred ca o lungeste. Patronul are o putere financiara mult mai mare decat a mea si nu cred ca as rezolva ceva cu cineva de aici Persoana care mi-ai sugerat sa contactez o televiziune ai putea sa ma ajuti cu mai multe amanunte? Zona geografica unde locuiesc este relativ mica iar persoanele aici se cumpara foarte usor. adresa mea de email este mavaboo@yahoo.com