| gabriela2201 a întrebat:

Buna seara dragi membri! Doresc sa rezolv o neclaritate: daca atatea firme de retail sunt inchise prin centre comerciale din cauza ca nu vand alimente/farmaceutice, ar putea ele sa "se converteasca subit" si sa inceapa sa vanda doar ce este permis? Sau nu pot obtine aprobare? Ma gandesc ca asa ar avea o sansa de a face ceva.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Găbiță mamă, ba se poate INSTANT dacă au ca obiect de activitare și codul CAEN corespunzător

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Nu se poate chiar daca au codul CAEN respectiv pentru ca trebuie autorizat spatiul respectiv pentru vanzarea de alimente, iar pentru asta trebuie create conditii specifice, depusa documentatie, verificari si avize, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru XKronstadt):

DĂ-mi un like in cazul ăsta (doar îmi dai dreptate)

PS - tu ești ăl' de recomanzi altora să studieze gramatica, fiind "praf"?
Ce-i cu LMAO, LMFAO, lumineză-ne!

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Nenea, le au gata autorizate de la inscrierea codului, că de aia e "comersant". Doar nu vorbim aici de balerine

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Habar n-ai ce vorbesti. Punctul de lucru il autorizezi pentru activitatea pe care o desfasori acolo, nu pentru toate activitatile pe care le poti desfasura ca firma conform codurilor CAEN.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Trăiești in Antarctica si n-ai avut niciodată legătură cu așa ceva. Dacă ești pe lângă subiect, izolează-te, mai infectezi si pe altii cu răspunsuri anapoda

| Holiday a răspuns (pentru XKronstadt):

"Cu siguranță, cel care vinde perdele are codul CAEN și pentru seringi, sau conopidă."

Poate avea toate aceste coduri nu exista nici o lege care sa-i interzica. Si nici nu mai costa suplimentar introducerea lor cum era pana acum cativa ani. Problema e a spatiului respectiv, care trebuie autorizat pentru activitatea specifica. Unele sunt autorizatiile necesare pentru vanzarea de haine, altele pentru vanzarea de produse alimentare, altele pentru birouri, si tot asa.

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Ca sa ma exprim elegant, esti praf, iar discutia e inchisa. Stii cum e, cand omul habar n-are de niciunele, e pierdere de timp sa incerci sa ii explici ceva.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Ar trebui să te rezumi (la fel de elegant) doar la ce știi

" Holiday a întrebat: Renuntarea,... la linsul moastelor, icoanelor "

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Bai nenea, la cate firme esti asociat, sau macar la cate esti administrator? Zic si eu...
Un lucru e cert, habar n-ai despre ce e vorba.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

"Holiday a răspuns:... esti praf, iar discutia e inchisa... e pierdere de timp sa incerci sa ii explici "

Răspuns utilizator avertizat