| Keekevl a întrebat:

Este o problema un pic mai complicata, tatal meu a decedat acum 6 ani, el avea un imprumut de nevoi personale de 15000 lei. Dupa ce a decedat mama mea a mai continuat sa plateasca inca vreo 5000 si a aparut in perioada aia un mic avocat..ca sa nu mai plateasca ca oricum nu are ce sa ii faca ca are asigurare si asa a si facut! Bineinteles ei au tot trimis scrisori, dar nu le-am dat importanta.Am incercat sa ii sun si sa le spun ca eu nu pot sa platesc banca aceea, pentru ca nu imi permit si ca ar trebui sa aiba o asigurare. Ei au spus ca nu a avut imprumutul asiguare pentru ca a fost refuzata! Ma mira faptul pentru ca tatal meu avea o pensie pe caz de boala.Recent am primit o scrisoare ca daca nu platim suma de 18000 lei in 48 de h, o sa inainteze cazul in judecata, era o foaie de la recuperatori dar in dreapta o stampila cu semnatura unui executor! Tatal meu are inca apartamentul pe numele lui, nu am facut taxa de succesiune! Ce spuneti...o sa ia apartamentul? Este in regula cum au procedat fara asigurare? Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa investeasca cu formula executorie contractul de credit si sa-l puna in executare pentru suma ramasa de plata, mi se pare cam mult 18.000 lei, avand in vedere ca spui ca si mama ta a platit o parte din credit.
Si executarea silita se poate face si prin vanzarea la licitatie a apartamentului, daca nu exista alte bunuri ramase dupa tatal tau, care sa poata fi executate silit.

| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii, daca faceti succesiunea, cine mosteneste apartamentul, mosteneste si datoriile.
Problema este mai cmplicata, ca i se poate confisca apartamentul, vinde, recupera datoria si cheltuielile de judecata samd.
Mergeti la un avocat bun si cereti sfat.

| Wr3nch a răspuns:

Asigurarea aia din cate stiu eu nu e obligatorie, indiferent de sursa de venit avuta de tata. Avocatu ala a mintit ca sa ia niste bani de pe voi. Banca a incercat sa va informeze, dar cum nu ati luat scrisorile in seama au decis sa va execute. Nu sunt jurist, dar din pacate daca nu achitati suma ramaneti fara apartament.

| Marbea a răspuns:

Ar fi bine sa suni la o companie care se ocupa de cazuri din astea, stiu ca faceau reclama la kruk parca, eu zic ca merita sa incerci, din cate stiu se poate esalona creditul sa platesti in rate. Probabil ca nu a avut asigurare fiind persoana cu risc, ma gandesc. Si eu am facut credit dar am luat cu asigurare pe care am platit-o de la inceput tocmai pe acest considerent ca daca mie mi se intampla ceva sa nu ramana familia cu datorii si incurajez pe toti sa faca la fel.