| Cristi3000 a întrebat:

Buna seara grup,
Sunt interesat sa-mi deschid un magazin online cu haine outlet, dar cat mai de calitate si marfa aleasa.Pe parcurs daca merge,ma gandesc si la un magazin bio,cu produse facute in casa de genul:dulceata,compot,zacusca,taietei,+...
Intrebarea mea este:
Cati dintre voi sunteti dispusi( asta in cazul in care nu ati apelat deja la un magazin online-outlet, renumitul remix)sa comandati de pe un asemenea magazin?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca e sa deschizi ceva fa-o dar nu online fa-ti magazin in oras cu haine de care tu spui si dulceata bla bla si daca sunt de c alitate usor usor vei creste. Oamenii cauta lucruri de calitate, bine asta nu la preturi f mari, la preturi normale, doara ca vor veni la tine sa le cumpere, deci vei avea vanzare.Asa online e greu, nu ai sanse la ce sunt deja este pierdere de timp poate si bani.Sa iti zic ceva.Ma uitam la dulceata la zacusa cum zici tu pe la magazine dar nu in RO in afara si greu sa fi gasit ceva asa cum erau odata prin RO.lla un moment dat am gasit ceva din Franta bun dulceata cum zici erau bune asa cred.Dar acum nu mai sunt deja au dato de gard, zici ca e gelatina nu stiu ce le-au facut laughing.am vazut dulceata din RO de la raureni, unele sunt bune altele nu, deci au dato si astia de gard si ei la fel au inceput din cate am citit.Nu stiu de ce toti o dau de gard,incep cu chestii bune apoi gata o fac de oaie, fac tampenii, probabil fac bun la inceput sa zica lumea vai ce buni is astia, apoi fac buleala laughing. Sincer eu am mincat f multe chestii de astea dulceturi, gemuri, zacusca etc dar mai bune ca in RO si anume mai bune ca cele fabricate undeva in moldova nu am mincat niciodata.Era acolo o fabrica, acum nu mai este s-a dus, dar fabrica aia faceau cele mai bune conserve nu din RO din lume, si cand spun asta stiu ce vorbesc.Am mancat conserve din toata lumea,vorbesc f serios, de la gemuri, compoturi, legume, conserve peste, pateu etc dar mai bune ca ale alora niciodata.Problema e de reteta, aia aveau retete adevarate, nu cred ca ar fi fost un om sa nu-i placa ce fabricau aia. Poate unia or sa zica mi se parea mie, va spun ca am avut posibilitatea sa consum de peste tot, deci am putut face comparatie si am intrebat multi oameni si asa era.Deci conteaza reteta si sa te tii de ea.Asta daca gasesti o reteta f buna si vrei sa fii mereu in top.Cu hainele sincer haine sunt peste tot pe toate drumurile si mai ales online nu mai zic.Acum cu conserveele alea daca tu doara le vinzi si aici e naspa ca nu tine de tine calitatea, tu poate ca vrei sa vinzi ceva bun, dara nu tine de tine, tine de cei care le fac.Cel mai bine este sa le faci tu si sa le vinzi altora.

| Cristi3000 explică (pentru relian):

Sincer astea ar fi cele doua chestii la care m-am gandit.De anul trecut am inceput sa fac acasa dulceata de mai multe fructe diferite, mi-a iesit excelet si nu 1 data.Stiu,nici mie nu imi plac cele din comert, gelatinoase, prefer sa simt fructul si sa curga dulceata, nu sa fie fixa si atat de gelatinoasa.Pentru o desfacere cu produse de casa de inceput ar ramane internetul si piata, doar asa poti scoata in evidenta produsul.Normal tot timpul respectarea retetei conteaza cel mai mult, asta face produsul unic si deosebit.

2 răspunsuri:
| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Sunt multe magazine de acest tip. Totusi, cu o strategie de marketing, cu o reclama buna si cu produse de calitate ai putea sa reusesti.
Nu stiu sincer daca merita... trebuie sa investesti in site ( host/ domeniu + asistenta daca nu te pricepi in domeniu). Trebuie sa ai firma, sa decontezi si sa intri in legalitate. Ai nevoie de o suma de bani la inceput.
Daca ai ambitie, poti reusi! Nimic nu e imposibil.