| Dyalema a întrebat:

Bună seara! În decembrie am sunat la UPC să îmi facă o ofertă pentru internet. Televiziune aveam tot de la ei. Tipul de la telefon a zis că îmi pot oferi televiziune, hbo go și sport, net și Wi-Fi la aproximativ 90 de lei. Am acceptat. Acum a venit factura pe luna ianuarie, lună întreagă 123 lei. În plus pe factură este menționat serviciul de telefonie fixă Alo. Nu am discutat despre așa ceva și nici nu am telefon fix în casă. Pot oare să reziliez contractul cu ei fără să plătesc clauze de reziliere? Ca să nu mai zic de faptul că internetul e sub orice critică, pică semnalul de multe ori pe zi, mai bine folosesc datele mobile la telefon ca să nu mă mai incurc cu Wi-Fi-ul.

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

În legătură cu Wi-Fi-ul : depinde la ce distanta se afla deviceul conectat la router și de router. Dacă este un router dat gratis (ex), ar fi și normal sa nu meargă internetul așa cum trebuie.

| Dyalema explică (pentru Celcestietot):

Distanța e de maxim 5 metri. De ce ar fi normal să nu meargă?

| Celcestietot a răspuns (pentru Dyalema):

Păi este un router dat gratis de către operator? Ce deviceuri sunt conectate la router și cum funcționează fiecare în parte?

| Dyalema explică (pentru Celcestietot):

Nu e chiar gratis, plătesc pentru acest serviciu. De cele mai multe ori sunt doar eu acasă și conectez doar un telefon Samsung a6 plus.