| Keekevl a întrebat:

In urmatoarele luni vreau sa fac un credit pentru prima casa,eu lucrez la propria mea firma,am un srl-d, luna asta am marit salariu la 1500 de lei net,sunt casatorit, am 2 copii.Recent am aflat ca o sa fie verificata si sotia, problema este ca sotia este bagata in biroul de credit.Este in concediu de cresterea copilului.Am vreo sansa sa iau creditul? ma intereseaza 25000 de euro.Multumesc

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sfatul meu este să nu vă încurcați cu acest program. Sunt alte modalități pentru un credit ipotecar.
Iar, faptul că soția este la biroul de credit, probabil cu vreo restanță, poate constitui un impediment, în funcție de fiecare bancă. De asemenea, este o mare instabilitate bancară, datorită noilor politici fiscale. De asemenea, este an de alegeri prezidențiale, deci ar fi bine să amânați orice plan financiar!

| Keekevl explică (pentru romeo78):

Este singura solutie pentru a ne putea lua casa noastra! alte modalitati nu vad sa pot reusii.Multumesc! si cu chestia cu alegerile nu inteleg?

| romeo78 a răspuns (pentru Keekevl):

E vorbe alegerile prezidențiale, prin care se va vedea dacă va veni o echipă nouă sau rămân cei actuali. La o echipă nouă, dacă vine, va schimba multe legi, reguli, poate schimba legi fiscale!
Puteți pierde afacerea și să rămâneți cu împrumutul datori. Sau să crească valoarea ratelor lunare!
Curând, a apărut taxa pe lăcomie, care crește rata, costul unui împrumut. Nu avem o piață financiară stabilă! Fiecare guvern, președinte stabilește noi reguli. De aceea, v-am zis, nu vă grăbiți cu împrumutul!

| suntserios a răspuns (pentru romeo78):

Președintele nu stabilește nicio regula ca nu are nici putere legislativa, iar programul prima casa e cel mai avantajos pana în credite de 65. 000euro. Nu mai da sfaturi fără nicio logica

| Keekevl explică (pentru romeo78):

Mda,asa mai bine stau in chirie la altul laughing si dau chiria cat rata, se duce afacerea, ma duc in alta parte la munca, nu este o problema.Rata nu va fi mare, bine intrebarea mea este alta., am primit cu alt raspuns! Riscurile sunt peste tot in viata., se poate diluce afacerea fara sa se schimbe ceva de la presedinte!

| romeo78 a răspuns (pentru Keekevl):

Ok! Cine râde la urmă, râde mai cu folos!
Președintele este propus, susținut de un partid!
Actualul președinte este susținut de un partid de dreapta. Citiți, vedeți ce dorește acel partid dacă actualul președinte e reales, ei vor să vină la guvernare și după aceea vorbim!
Faceți cum doriți, dar peste 12-14 luni să nu scrieți că la anul era mai avantajos prima casă decât acum! Sau din contră, că ați luat o mare țeapă! E ultimul mesaj postat de mine!

| Keekevl explică (pentru romeo78):

Dar este posibil si sa nu se mai dea imprumuturi prin prima casa, si aici este cu dus -intors...vedem ce o sa se mai intample! oricum, multumesc de mesaj