| Doina90 a întrebat:

Bună seara! Inspirat de Greg, persanajul din seria de cărți Jurnalul unui pusti, băiatul meu a hotărât ca își va face un stand de limonada. Asa va câștiga bănuți cu care sa își cumpere și mai multe cărți. Sunt convinsa ca în realitate nu e asa simplu. Adică sa pregătim noi în bucătărie limonada și sa o vindem în parc, parcare sau fața curții. Cum îl pot încuraja și susține fara sa încalcă legea? De ce avize e necesar? Trebuie firma? Nici sa investesc timp și bani fără număr nu îmi permit. Ce e de făcut, legal, pentru ca el sa își pună planurile în practica?

PS: are cineva stand? Cum ați procedat?

1 răspuns:
| CiobotaruValentin a răspuns:

Buna.
In primul rand, iti trebuie sa ai o firma(cel mai usor si mai rentabil, ar fi un PFA, sau IF, daca vrei ca cineva din familie sa te ajute).
-autorizatie, iti trebuie de la Primarie, pentru locul unde vinzi.
-de la Finante, trebuie sa-ti inregistrezi casa de marcat.
-iti trebuie o autorizatie, de la Directia de Sanatate Publica, deoarece vinzi un produs alimentar.
In cel mai bun caz, sa vindeti produsul prin vecini sau sa ii invitati acasa/bloc.
O zi frumoasa!