| johnatthan a întrebat:

Buna seara, m-am angajat acum 2 ani si am schimbat intre timp 4 joburi. Am fost repartizat automat la NN pentru pensie privata obligatorie (cota de 5%). Deci, practic, voi primi 2 pensii: Pilonul 1 - cea de la stat si 2 - cea de la NN. Am observat ca exista si pilonul 3, pensia facultativa si as dori mai multe informatii. Cate pensii poti avea in total?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti avea cate o pensie de la fiecare, deci 3 pensii, doar ca la pensia facultativa trebuie sa te inscrii si sa cotizezi tu.

2 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Oricate. Pensia facultativa e o pensie privata si poti cotiza la oricate fonduri de pensii private vrei, inclusiv in strainatate.