| VeronicaMariaCures a întrebat:

Bună seara! Oare știți cumva dacă am nevoie de firmă SRL/PFA în România ca să vând pe Etsy? Din câte am înțeles, ca și vânzător pe Etsy, plătești taxe la ei. Dar mă întrebam dacă trebuie să plătesc și taxe la stat în România. Mulțumesc pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Pentru a comercializa produse, in spatiul virtual, prin intermediul unui site ori a unei platforme, trebuie sa detineti o forma de exercitare a activitatii comerciale.(PFA, SRL, sau alte tipuri de entitati comerciale). Veniturile incasate trebuie declarate, asa incat sa fie fiscalizate.

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru haileewatson):

Pentru > haileewatson < nu mai manca bors aici degeaba - ce sa fiscalizeze?, praful de pe internet?, adica dupa cum spui tu si fetele din Romania care fac video-chat si sunt pline de bani ar trebui sa declare tot ca jegurile de mafioti din politica de la Bucuresti sa aiba din ce trai, NU? Zaaat de aici cu postarile tale de K_ K _ T! sa nu uiti sa pui cate un A in loc de liniute!? iar daca lucrezi pe undeva pe la fisc am un mesaj pentru tine > SUGE-O!

| haileewatson a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

Fata a intrebat care sunt obligatiile ei atunci cand vinde produse pe prin Etsy. Veniturile din orice activitate, fie ca e vorba despre profit din investitii sau activitati independente, trebuie declarate anual, asta se intampla in absolut fiecare tara civilizata din lume. Faptul ca tu traiesti intr-o pestera si nu vrei sa platesti taxe e alta discutie si esti liber sa faci ce vrei, la fel cum si ea e libera sa faca ce vrea cu Etsy, eu doar i-am raspuns la intrebarewinking Mars

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru haileewatson):

SUGE-O din nou maimutoi ce esti! Du-te si spune-le asta si la fetele ce fac video-chat si apoi sa imi spui daca nu cumva o sa te astepte niste baieti in scara blocului sau in parcare la masina sa te intrebe putin de sanatatea ta fiscala si ce taxe sa platesti si sa declari anual! E clar ca esti un securist imputit de pe la fisc!

4 răspunsuri:
| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Daca pe ETSY poti vinde ceva este foarte bine - oricum orice site de intermedieri online de vanzari percepe o taxa ca si comision - este bine sa citesti in site mai intai la help in pagina si la detalii cu privire la ce poti sa vinzi si restrictii ce le ai - in rest nu te luat dupa maimutoi ca > haileewatson asta fiindca nu ai nevoie de asa ceva ca SRL/PFA ca sa vinzi pe net ca persoana fizica - in site o sa iti ceara sigur unde sa iti trimita banii din vanzari - nu e nici o problema daca tot ce vinzi pe net banii din vanzari intra intr-un cont la o banca in RO - bancile nu fac politie politica si fiscala sa se bage in seama cu tine de unde si de ce primesti tu banii si ce vinzi.Bafta la vanzari si castig pe net!