| Tudor_Adrian_1998 a întrebat:

Tatal meu vrea sa faca un credit pentru un termen de 1-12 luni, nu incaseaza salariul pe card si nici nu vrea sa aplice la o banca (cec, brd, bt etcc) un fel de efin ar vrea si sa trimita buletinul pentru a fi verificat la Anaf de veniturile incasate fara sa se mai deplaseze la Anaf pentru acord etc. Aveti idee unde ar putea aplica? PS: ar dori sa incaseze imprumutul pe cardul mamei sau al meu.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tatal tau ar putea sa ia un imprumut pe baza de adeverinta de venit de la locul lui de munca si sa ceara creditul in contul indicat de el (nu neaparat in a lui, personal).
Problema va fi doar daca nu achita ratele la termen, fiindca acesta implica blocarea contului persoanei in a carui cont s-au virat banii.

Mai are si posibilitatea sa ceara imprumut de la Provident, dar acolo dobanzile si comisioanele sunt mai mari si se platesc saptamanal.

| Tudor_Adrian_1998 explică (pentru Bula):

Pai asta e problema. ca de la serviciu nu ii mai da adeverinta, am zis prin verificare la anaf ca sa vada ca are venit lunar... la o institutie bancara are credit si in 4-5 luni achita la zero. el vrea un credit de pana in 5000 lei sa il achite in 3-6 rate, fara adeverinta de la serviciu, doar cu buletinul si sa intre in contul lui mama sau al meu imprumutul, el il achita ulterior din contul meu sau transfera bancar prin ordin de plata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu vrea la banca daca are venituri legale? Prefera sa plateasca dobânzile exorbitante de la ifn uri? Chiar nu pricep

| Tudor_Adrian_1998 explică (pentru suntserios):

Pai la o banca are si in 4-5 luni scapa de datorie si el ar avea nevoie de un credit pana in 5000 lei si sa il achite in 3-6 rate. serviciul nu ii mai da adeverinta.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu vrea sa faca acel credit la o institutie bancara sau non-bancara o sa trebuiasca sa-l faca la camatari ca doar aia nu cer buletin. Dar na...cu riscurile de rigoare. happy

| Tudor_Adrian_1998 explică (pentru RoCkKiD):

Cu buletinul am zis.

| AleAlexandra1684 a răspuns:

Se poate la provident
Intra aici : https://l.profitshare.ro/l/7167372
Sume intre 500 si 15.000 de lei
Banii in 48 de ore
Fara garanti sau garantii
Venit minim lunar: 300 de lei

| Tudor_Adrian_1998 explică (pentru AleAlexandra1684):

In afara de provident mai exista altceva?

| AleAlexandra1684 a răspuns (pentru Tudor_Adrian_1998):

Ar mai fi Credius doar cu buletinul detalii aici: https://l.profitshare.ro/l/7168532

| AleAlexandra1684 a răspuns:

Sau mai este viva credit detalii aici:
https://l.profitshare.ro/l/7168553
Dar aici e suma pana in 2000 de lei si doar pe o perioada scurta de timp.E un credit pana la salar...adica pana in 35 de zile. Dupa dobanda e mare si nu merita.
Eu asetea le cunosc, doar cu astea am colaborat.