| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cum se pot trimite bani din alta tara in romania.De exemplu, vrea cineva sa imi trimita din turcia.De ce anume are nevoie cand ii trimite?(date)

Nu am cont bancar.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ii poate trimite printr-un sistem de transfer rapid gen Western Union ori MoneyGram. Are nevoie de datele tale - nume si prenume si adresa si unitatea bancara unde poti sa-i primesti. Nu ai nevoie de cont bancar. Dupa trimitere o sa-ti comunice parola si te prezinti la acea unitate bancara si ii ridici. Numai bine!

| miamihaelle a răspuns (pentru Ioandelasal):

Doar nume si adresa? nu are nevoie de cnp sau altceva nu? ps: este vreo problema daca sunt minora? ii pot ridica? multumesc frumos pentru raspuns

| Ioandelasal a răspuns (pentru miamihaelle):

De ce nu dai toate detaliile, nu ai spus ca esti minora, macar ai carte de identitate? Daca ai CI si suma nu este mare o sa-i poti ridica. Daca nu ai CI si suma este, de ex., peste 100 euro, atunci sa-i trimita la un major (parinti, frati, alte rudenii, etc).

3 răspunsuri:
| ioachimb a răspuns:

1.Pentru inceput, pana in 5. 000 eur poti primi prin Western Union sau Money Gram. Persoana care-ti trimite sa stie exact numele si prenumele tau ca in buletinul de indentitate, si tara unde trimite respectiv Romania. Tu trebuie sa stii Numele exact de familie, Prenumele exact, suma exacta, moneda ( eur, dolari) si tara si orasul de unde ti-a trimis. Aceste lucruri ti le poate trimite cel mai bine printr-un sms pe mobilul tau. Banii i-i primesti la 15 minute de la plata din Turica. 2. Daca este vorba de suma mai mare de 5. 000 eur, e bine sa-ti deschizi un cont la orice banca, de preferabil Raiffeisen Bank. Te costa minim 5 eur sau echivalent dolari, de preferabil in moneda in care pleaca banii, euro sau dolari, si primesti banii in 3 zile de la plata din Turcia. Mai multe detalii pe : ioachimbucurescu@yahoo.com