| PeeWee96 a întrebat:

Bună,șeful meu nu vrea să îmi dea demisia așa că azi nu m-am dus la muncă. După cat timp contractul se rupe automat? O să mă mai cheme pentru ceva, stie cineva ceva? Multumesc

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu te mai prezinți la serviciu, te dă afară. Nu o să te cheme nimeni. Dacă ai de încasat salar de la ei. Dacă ai nevoie de o adeverință referitoare la perioada lucrată la ei, și dacă au cotizar la pensie pentru tine, căci ai nevoie deea la pensie, căci firmele se desființează și dispar și nu mai ai de unde să găsești informația atunci. Dacă ai de predat ceva spre ei, ceea ce se cheamă lichidarea, ar fi bine să te prezinți, să nu te dea ei în judecată pentru asta.

| danbnz a răspuns:

Demisia nu trebuie aprobata de angajator.
https://legislatiamuncii.manager.ro/......eaviz.html

| BlackLight1987 a răspuns (pentru danbnz):

Fără preaviz, se poate doar in conditiile in care angajatorul nu isi respecta obligatiile contractuale.

| danbnz a răspuns (pentru BlackLight1987):

Corect, dar presupun ca are un motiv serios pentru care isi da demisia.

| Raducons a răspuns:

Nu poate nimeni sa te tina cu forta angajat, trebuie sa iei lichidarea totui, nu renunta la bani

| BlackLight1987 a răspuns:

Nu are cum sa nu iti accepte demisia. Dar trebuie să depui un preaviz înainte cu vreo 20 de zile lucratoare(parca cam atat era). Citeste legislația din codul muncii, sa afli mai exact.
Dacă tot nu vrea, arata-i articolul și ameninta-l ca vei depune o plângere la ITM.