| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva in caz ca vreau sa plec din tara cu o persoana(nu's parintii)se poate face imputernicire prin notariat sau ceva, cum ca parintii mei sunt de acord ca eu sa plec cu persoana respectiva si sa nu am probleme in vama? sunt minora si stiu ca nu am voie sa ies din tara fara parinti

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii trebuie sa dea o declaratie in fata unui notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major(persoana cu care urmeaza sa mergi). Cu acea declaratie, autentificata de notar, vei putea pleca. Numai bine!

| ASASINGOD a răspuns:

Daca nu ai 18 ani nu poti pleca decat cu acordul parintilor happy
o alta modalitate. sa cauti u motiv si sa fi convingatoare. sau astepta sa faci 18 ani happy Mult Succes!