| Anonim10015 a întrebat:

Bună, știu că am mai pus întrebarea care urmează să o pun din nou, însă nu am primit răspunsuri, care să aibă și păreri și sfaturi care să ma ajute. De aceea o să repun întrebarea cu speranța că voi primi de această dată răspunsuri mai bune.

Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

________________________________________

"O spălătorie de covoare ar merge? Și pe lângă asta să fie și curățătorie de haine?

Eu am o astfel de spălătorie pe strada unde stau. Merge destul de bine, au foarte mulți clienți. Însă, e cam scump spălatul în ultimul timp. Clienți, nu mai vin atât de mulți ca în 2019, 2020, dar tot sunt.

Se merită deschisă o astfel de spalatorie?

Menționez faptul ca la mine în oraș nu prea exista astfel de spalatorii. Există, însă aceasta este cu cei mai mulți clienți.

Nu fac, oferte, nu promovează și restul. Mai bine spus nu prea se ocupă.

Iar din cauza asta, vor pierde foarte mulți clienți, deja au pierdut, însă vor mai pierde."

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce piata si clientii sunt deservite doar de o singura firma, aceea va putea merge destul de bine.
Daca se mai deschide inca o firma, atunci apare concurenta si clientii se impart intre firme. Asemenea se imparte si venitul firmelor. Daca se ajunge sub limita de existenta, atunci una din firme va ajunge in pierdere si se va inchide. Clientii lor vor fi nevoiti sa mearga la firma ramasa "in viata".

Asa functioneaza economia de piata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa incerci si daca va merge sau nu o sa vezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand 90% pe forum sunt copii si adolescenti, cine crezi tu ca vine sa-ti raspunda, daca ei nu stiu?

Evident, noi astia 10% care suntem adulti nu avem habar daca o asemenea afacare merge intr-un orasel mic, asta este un risc pe care ti-l asumi sau nu.

Intreaba-ti prietenii pe FB-ul tau, ca ai toate sansele sa aflii un raspuns ajutator, fiindca aia sunt vecinii din orasul tau, traiesc acolo si stiu ce are nevoie orasul ala, nu noi.

| MasterYii a răspuns (pentru Violleta2022):

Vorbeste pentru tine draguta.
Nu insemna ca daca tu dai cu bata in balta la capitolul afaceri, ceilalti sunt la fel, ce faci generalizezi? Ne bagi pe toti la un loc cu tine sau cum vine asta?
Pretinzi a fii adult insa lasi de dorit la cam multe capitole.
Pe langa asta nu ai de unde sa stii ca suntem doar 10% adulti.
Parinti tai stiu cu ce te ocupi?
Degeaba stai toata ziua pe TPU si oferi raspunsuri mediocre daca din 10 oameni ajuti doar 1, si ala tras de par.
Dar cred ca probabil esti acea utilizatoare Jasmine sau cum o chema, va exprimati exact la fel, cu aere si basini de raspunsuri aiura sa va aflati in treaba.
Daca nu ai un raspuns la intrebare de ce te mai apuci si mananci rahat?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Violleta2022):

Păi garantat și el este minor. Câți am întâlnit pe site care întrebau de Bac și ei nici nu terminase generala,sau chestiuni legate de automobile și ei nu aveau bani nici de o bicicletă,sau doreau să renoveze casa.Ei încearcă să facă pe adulții și când acasă au vreo problemă părinții lor de rezolvat ei o expun aici.În loc să-și trăiască copilăria,să se bucure de această etapă din viața lor, au tot felul de curiozități care nu le ajută în viață cu absolut nimic, iar când vor fi adulți vor mai vrea să dea timpul înapoi, însă așa ceva nu e posibil.E trist că nu au încredere în familiile lor și se așteaptă ca noi niște străini să le ghidăm viața. Dacă dorește să ajungă cineva în viață să ia exemplu de la miliardarii planetei, care cu siguranță când au plecat și ei de jos nu au întrebat pe nimeni că să facă asta ori cealaltă ci și-au pus mintea la contribuție și nu s-au lăsat până nu și-au transformat visele în afaceri de succes.

| darrio2007 a răspuns (pentru MasterYii):

Nu ca tin cu ea dar tu nici nu cunosti persoana pe care o critici cu atata ardoare.
Mai ales ca abia te-ai inscris pe site.
Asta daca nu mai alt cont, ceea ce nu este permis de regulament.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Violleta2022):

Știu, că e un procent foarte mic de adulți, cel mai mare procent e de copii sub 14 ani, sau chiar peste.

Știu, asta. Nu e un oraș chiar atât de mic. E chiar, destul de mare. Cu destul de mulți locuitori. Acest, risc există la orice afacere ar deschide lumea.

O să mai întreb prin grupurile de antreprenoriat în grupurile de pe Facebook.

| Anonimul151 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu sunt minor. Am peste 18 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimul151):

Dintre cei cu afaceri ma indoiesc ca-ti va spune cineva ceva sincer, fiindca nu vor sa le faci concurenta sau sa aflii cat castiga ei, ca asa-i romanul happy
Poti intreba prin cartier, printre colegii de scoala, prieteni sau vecini daca ar avea nevoie de asemenea servicii si daca ai infiinta un asemenea serviciu ar veni la tine?

| MasterYii a răspuns (pentru darrio2007):

De unde stii ca nu o cunosc? Nici nu stii cine sunt tinere.
Din momemnt ce i-am criticat raspunsurile, logic ca am vazut-o de mai mult timp ca ofera raspunsuri pe in afara subiectului.
Nu trebuie neaparat sa o cunosc personal, pentru ca e suficient sa deduci din ce zice, modul sau de gandire.
Zici ca nu tii cu ea, pai si atunci de ce ai sarit de fund in sus sa mai comentezi?
Am zis ceva ce nu tine de realitate? Nu.
Deci comentariul tau e eronat pentru faptul ca ai afirmat ca sunt nou si ca nu cunosc userul, ceea ce e complet gresit.
Sunt vechi aici, stiu care mananca rahat si care nu.
In cazul tau nu esti departe de ea ca si raspunsuri, de exemplu, in ultima vreme cel putin (cativa ani in coace) nu pot sa zic am vazut vreun raspuns folositor din partea ta.
Ceea ce am vazut sunt doar fraze aruncate in general, probabil ca sa apari evidenta, ca in cazul de fata. Nimic la subiect.
Daca stam sa analizam raspunsurile, ai fii mai prejos decat jasmine. Macar ea, chiar daca mai manca rahat cateodata, mai avea si raspunsuri folositoare uneori.
Dar in cazul tau nu prea am mai vazut in ultima vreme.
Acum, normal ca daca zic adevarul pe fata nu le va convine adminilor ceva normal.
Nu are rost sa o dai pe aia cu omul corect si regulemente, intr-o tara furata legal.
Data viitoare cand incerci sa comentezi un raspuns, incerca sa evaluezi situatia, si posibilitatile mai atent ca sa nu mai ajungi repeti aceeasi greseala de a scrie comentarii eronate in afara subiectului.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu trebuie se facă concurență. Pentru că dacă persoana care a pus întrebarea întreabă pe un grup de Facebook, unde sunt antreprenori. poate primi un răspuns. Acolo nu se face nici o concurenta, deoarece sunt persoane cu firme în toată tara. Care știu, cum sta treaba.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimul151):

Daca unul sau mai multi antreprenori conduc afaceri similare in aceeasi zona, categoric nu vor vrea sa mai apara inca unul ca ei, chiar daca este in alt cartier sau oras vecin, fiindca inseamna mai putin business pentru ei, deci concurenta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai clienți, merge. Dacă nu, nu.

| Anonim10015 explică (pentru sadrian46):

Așa e în orice "afacere".

| trophin a răspuns:

Problema e ca numai e nevoie sa "impovaram" casa cu persane... Asa ca pentru o mocheta numa duc la spălătorie. Și pentru haine s-a inventat mașina de spălat.
O spălătorie de haine e ceva eco, bio și îți fac blugii la dunga, când blugii sunt blugi

| trophin a răspuns:

Dacă faci referință la o spălătorie unde bagi monede sa îți speli lesurile e altceva, însă în România nu prea sunt la moda

| Anonim10015 explică (pentru trophin):

Nu la spalatorie de aceea mă refer. E o spălătorie de covoare. Firma, vine îți preia, covorul, îl spala și îl duce înapoi la domiciliu. Sau clienții vin la sediu, lasă covoarele și după se ocupa firma. Când sunt gata, anunță clientul.

| trophin a răspuns:

Adică o laverie, self washing... Dacă ești, ai locație lângă o zona industriala, ar merge

| trophin a răspuns:

Sau un cămin scolar, studențesc, muncitoresc

Răspuns utilizator avertizat
| julOG a răspuns:

E cam mult spălatul in ultimul timp?
https://www.cleancarpetshop.ro/categorii/echipamente/

La ce prețuri de investiție sunt, pana îți scoți investiția cu cei 10lei pe metrul pătrat e ceva de munca, dar nu imposibil. Depinde de nevoile oamenilor.

Esti la doar câteva click uri distanta de a afla ceea ce te interesează. Toate pe Google. De la prețul investiției care cred ca e cel mai important pana la nevoile orașului in care ești și ce câstiguri poți face in diferite locații.
Doar dai searching on Google "afacere spălătorii covoare", "mașinării spălătorii covoare" fix ce vrei sa afli! :))

Vei da și de site urile unor spălătorii de covoare professional spun ei: https://spotcarpet.ro/? gclid=EAIaIQobChMI58Kqqo-n-QIVleF3Ch3tSAsFEAAYASAAEgKiB_D_BwE
Inspire and Develop!

| Anonimul151 a răspuns (pentru julOG):

Îți dai seama că prețul pe mp nu mai e 10 lei? Ci peste 15lei /mp. Așa e la toate spălătoriile de covoare din toată țara.

O să mai caut, mersi pentru răspuns.

| julOG a răspuns (pentru Anonimul151):

Dacă intrai pe linkul acelei spălătorii professional care sunt dotați și cu site, cu programări online, ei au 13 lei pe mp.
O persoana de ex din familia mea are spălătorie de covoare de 10 ani, e mai pe vechi, are 10 lei pe mp, dar câștigă mult cu cererea.
Depind prețuri, depind toate.

| MasterYii a răspuns:

Referitor la intrebare, parerea mea este ca nu prea merita.
Din moment ce ai spus ca ai vazut la vecinii de pe strada ta asta, nu cred ca siti 100% ce se intampla acolo.
Si daca vrei sa copiezi fix prima "afacere" care iti iese in cale, din nou nu e chiar cea mai desteapta alegere.

Referitor la spalatul de covoare fiind relativ un mic srl usor ar merge dar daca deja exista nu vad rostul + de asta nu e chiar asa castigata dar na

Eu zic sa cauti ceva mai productiv daca iti permiti, daca nu, mai bine iti cumperi niste aparate de facut cafea si le plantezi prin oras si nu ai bataie de cap.zic si eu acum vezi tu