Întrebare recomandată | Gheorghiu_Bogdan_1998 a întrebat:

sunt necesare studii superioare (facultate) pentru a intemeia sau cumpara o afacere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt necesare studii superioare. Important este sa ai banii necesari si spirit de afacerist.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu sunt obligatorii studiile superioare in acest caz, dar sunt recomandate. Este insa adevarat ca pentru anumite afaceri, studiile superioare de specialitate sunt obligatorii.

| K0sti a răspuns:

Daca te inregistrezi in scop de TVA (platitor), atunci conform procedurii ANAF de inregistrare in scop de TVA...

"Organele fiscale competente stabilesc, pe baza acestor criterii, daca persoana impozabila justifica intentia si are capacitatea de a desfasura activitate economica, pentru a fi inregistrata in scopuri de TVA."

Cu alte cuvinte nu poti fi brutar si sa-ti faci firma de IT!
In plus trebuie sa dovedesti ca dispui de mijloacele materiale, tehnice si financiare pentru a exercita activitatea economica declarata! Altfel nu te vei putea inregistra ca platitor de TVA! Daca nu vei fi platitor de TVA, multe firme nu vor vrea sa lucreze cu tine, pentru ca nu-si vor putea deduce TVA-ul, tu fiind neplatitor!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am un vecin care a repetat clasa a 7-a si la a 8-a s-a oprit.
Are afaceri de miliarde in mai multe domenii.
Si-a angajat si cativa ingineri, pe care ii schimba din cand in cand.

| Georg13 a răspuns:

Nu, nu ai nevoie de facultate.

| Petru1123 a răspuns:

Nu sunt necesare studii superioare, trebuie doar sa fii cu capul pe umeri cand iti cumperi/faci afacerea.