| anonim_4396 a întrebat:

Sunt si eu curios. De exemplu, un magazin cu 2-3 angajati din care 1 ii casier si 2 la standul cu salam,carne, fructe, legume etc. Vreau sa stiu si eu cum se cheama postul pe care lucra cei 2 angajati si care care le sunt obligatiile, adica daca un client ii cere carne ori vrea salam feliat acei 2 angajati sunt obligati sa poarte manusi sau macar sa se spele pe maini?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cei doi se numesc vanzatori, si in momentul in care vor deservi produsele de alimentatie enumerate de tine vor respecta regulile igienico sanitare prevazute.

| SweetGirl1303 a răspuns:

Pai,acesti ''2 angajati'' ai ta, pot lucra la macelarie si postul sa se numeasca macelari, sau la un magazin/market obisnuit unde ei se numesc simplu ''angajati''. Obligatiile la macelari sunt sa poarte sort/halat alb + manusi, iar spalarea pe maine e obligatorie normal la ambele cazuri...

| kill0009 a răspuns:

Cei doi ocupa postul de vanzatori, si da sunt obligati sa poarte manusi.