| Mari0o842 a întrebat:

Bună! Știe cineva cum se poate ajunge din Sri Lanka în Romania pentru a lucra? Am "un prieten" care locuiește acolo și vrea sa vina la munca în Romania dar nu stie cum.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ăla vrea sa-si facă intrarea pentru alta tara din UE.
Poate veni cu avionul.

| Mari0o842 explică (pentru darrio2007):

Nu poate veni cu avionul, nu poate sa stea în Romania fără contract de munca dacă e din afara uniunii europene. Plus ca a arătat și la TV ca pentru oamenii din zona aceea Romania este o zona foarte bună, am văzut ca se recrutează persoane.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mari0o842):

De ce nu poate veni cu avionul?
Ca tren din India pana in Romania nu exista si daca ar exista, ar avea nevoie de zeci de vize de tranzit care nu se obtin cu usurinta.
Ma rog, oricum nu poate ajunge aici fara viza legala de munca si fara calificari inalte sau fara limba romana.
Ca asta-i sunt milioane care incearca sa profite de oricine numais a il aduci in tara ta, ca sa scape de sarcie, dar ei nu sunt calificati si nu stiu romana, deci nu ai cum sa-i aduci aici.
Daca este unul capabil, apai isi ia singur viza de munca pe baza unui contract de munca legal.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa apeleze la Consulatul Indiei din Romania, ca sa-si ia viza de munca.