| anonim_4396 a întrebat:

Bună,
Știți cumva dacă în acte o afacere este trecută ca BAR, patronul este obligat să aibă agenți de pază si protecție?
Barul fiind deschid de la 21:00 la 02:00 (în actele de la primărie așa este orarul )
Mulțumesc

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa asiguri ori paza proprie, ori paza cu firma specializata (bodyguarzi).
Pentru paza proprie, agentii trebuie sa aiba avizul politiei si trebuie sa ai intr-adevar plan de paza intocmit de catre tine si avizat in prealabil de catre politie. Agentii de paza trebuie sa aiba minim 8 clase. Nu stiu precis cum ii legea dar cred ca daca ai camere de luat vederi nu mai trebuie agenti. Se poate asigura si paza in comun cu mai multe obiective dar cu aprobarea politiei.
Mai documenteaza-te pe aici: https://www.legalis.ro/......-aplicare/ Ar trebui luat legatura cu un avocat.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Avem și plan (600lei a costat ) și contract cu paza dar momentan le-am spus să nu mai vină ca nu avem clienți am avut doar 3 clienți într-o sâmbătă (doar sâmbătă deschidem)
Și camere de luat vederi și alarmă (camerele înregistrează pe o săptămana)
Dar un bodyguard la Delguard este 350 pe seara și cum nu se face consumație ar trebui plătiți din banii din buzunar de aceea momentan nu i-am mai chemat (dar in caz de ceva ei vin la club în max 7 min)
Și poliția s-a luat de mine, a început să tipe și să ma amenințe că ne Închide clubul că sâmbătă nu au fost prezenți agenții de pază
Dar totul este legal și în regulă
Dar na m-au văzut mai Micuță și sau gândit să mă sperie…

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa-s militienii. Cred ca te sperie ca sa le dai ciubuc. Eu m-as duce la un avocat si i-as face o plangere militianului, la ei la minister. Dar dupa avocat, dupa ce m-as documenta.