| Toxic033 a întrebat:

Buna toata lumea happy Am o nedumerire,deci sa ma spun : Anul trecut am intrat la un liceu departe de casa prin urmare am stat la camin (am zis sa stau la camin deoarece e primul an, si mi-ar prinde bine) sincer la inceput ma gandeam : vaaai,e asa fain stau si urmatorii ani, pana am descoperit adevaratul iad.Bine,toata problema au fost pedagoagele si faptul ca caminul avea prea multa treaba cu liceul*inca are* gen : faci ceva la camin iti scade nota la purtare straight face Deci anul asta am de gand sa stau la apartament cu inca 3 fete happy eu zic ca un apartament cu 1 camera ar fi bun nu? adica,un apartament cu o camera se refera la o camera dormitor cu tot cu living,nu? laughing adica are si pat si canapea? ca daca ar fi asa, 2 fete ar sta in dormitor si 2 ar dormi pe canapea.sau garsoniera,are si ea un liviing, nu?*bine.living e mult spus,un loc acolo cat de mic*
si in afara de asta,pentru cei care stau la apartament sau garsoniera cum va descurcati, e chiar asa greu? happy

1 răspuns:
| adeluna a răspuns:

Depinde de voi, de cat de multe lucruri aveti fiecare, de obiceiurile voastre, de standardul de igiena al fiecareia.(Oh, crede-ma, nu ar trebui niciodata sa presupui ca si ceilalti au automat acelasi standard ca al tau si ca lucrurile o sa fie curatate cand si cum trebuie doar pentru ca asa e normal).
Garsoniera poate acomoda maxim 2 persoane, iar apartamentul cu o camera, din ce imi amintesc eu, e doar cu ceva mai bine decat garsoniera, insa un dormitor si un living ar fi deja apartament cu 2 camere. asta ar merge pentru planul tau cu inca 3 colege. Din experienta mea apartamentele mai mari sunt mai usor de gasit, dar mai greu de administrat. Cu cat sunt mai multe persoane care sa imparta acelasi spatiu, cu cat potentialul de haos si stres creste. Iti recomand mai degraba sa locuiesti cu mai putine persoane, asa te-ai putea concentra mai bine pe invatat pentru teze & Co.
Oricum, stabiliti de la inceput cine cand face ce prin casa ( dus gunoi, spalat vase, curatat baia, platit facturi, etc) dar sa nu fii prea socata cand lucrurile nu se intampla chiar dupa plan. Oricum locuitul pe cont propriu este un pas important in procesul de maturizare si, cu bune si cu rele, o sa iti prinda tare bine. bafta!