| alexandraganea889 a întrebat:

Bună! Tocmai ce am făcut și eu 18 ani și mă gândeam să plec în Anglia, mai pot găsi de lucru fără studii superioare? (am doar bacul/viza/actele).

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine cauta ti aici serviciu, mergi in Anglia la cine? Poate te bagă ăia in carantină 14 zile ce faci, limba nu o stii, prieteni rude nu ai, aici cel putin este țara ta natală cunosti limba ai familia aici, te angajezi o luna de probă nu i ti place renunti dar ai unde sa stai acasa cu familia nu in Anglia cu cine stie ce traficanti, proxeneti ajungi prostituată la tigani români, stai acasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Chestia cu ganditul sa pleci in Anglia s-a varsta de cand a intrat Brexitul in functiune!
Acolo se ajunge cu pasaport si viza de munca pe el, cu contract legal in mana si bani de chirie si mancare.
Brexitul a fost implementat tocmai pentru a elimina munca la negru si intrarea in UK a tuturor neavenitilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt totusi curioasa, ce pergatire profesionala sau calificari ai?
Ce fel de munca iti cauti?

| anonimg a răspuns:

E bine să ai pe cineva acolo care să te ajute. Engleza britanică este mai ciudată la auz și mai greu de înțeles decât aceea americană.
Și nu știu dacă mai poți pleca fără contract de muncă.
Nu te costă nimic să contactezi printr-un email ambasada României din Anglia, unde îi poți pune absolut toate întrebările necesare despre plecarea ta în Anglia. Acesta este rolul ambasadei: să ofere informații, ajutor cetățenilor ei care sunt sau care vor să ajungă pe alte meleaguri.

| Sofer a răspuns:

Găsești de lucru.