| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

acum o saptamana am schimbat locurile de munca. Am plecat de la un depozit unde caram marfa la clienti la o firma de call center ca si centralist dar problema este ca inainte sa plec cu o zi inainte l-am sunat pe patronul de la depozitul unde lucram ca nu mai stau ca aveam probleme cu anumiti clienti, banii erau putini si lucram de luni pana sambata iar el mi-a spus sa stau in preaviz. Si eu n-am mai stat, eu vorbisem deja unde urma sa plec ca si call center pe bani mai multi si program mai lejer de a doua zi. Aici unde am fost la depozit aveam contract, mai exact o luna de munca si totodata si primul meu job cu contract fiindca eu am terminat liceul anul asta. Dupa ce am plecat m-am dus la call center dupa cateva zile mi-a facut contract si aici dar problema mea este ca trebuia sa mai iau diferenta de bani. L-am sunat pe patronul unde am fost si mi-a spus ca nu vrea sa imi dea diferenta de bani ca am plecat fara sa stau in preaviz. Dupa ce am mai vorbit cu el l-am convis sa imi dea diferenta. A spus ca ma cheama la el pe 15 noiembrie luna asta sa semnez lichidarea si sa-mi dea diferenta si sa vorbim. Acum nelamurirea mea este ca eu am contract deja la locul asta de munca nou call center si am avut si dincolo contract la depozit are vreo legatura lichidarea pe care trebuie sa o semnez cu contractul pe care il am acum? Si este obligat sa imi dea diferenta ca presimnt ca pe 15 cand o sa ma duc o sa iasa un scandal mare daca nu imi da diferenta? Ce sa fac acum? Ca sunt nelinistit cu locurile astea de munca.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent cum ai plecat trebuie sa-ti dea lichidarea, inclusiv salariul pe perioada lucrata, asa ca du-te sa ti le dea.

| mgtow a răspuns:

Atat timp cat ai lucrat sub 3 luni nu ai obligatie sa bagi preaviz, ala se aplica daca erai vechi minim 3 luni muncite. Mergi cu cineva nu te du singur sa iti iei lichidarea, sigur va face scandal pentru ca patronii romani de obicei sant tampiti si nu au logica sa trateze cu respect muncitorii. Eu il reclamam la ITM asa poate il prindea si cu alte nereguli.

Bula
| Bula a răspuns:

Legea te obliga sa lucrezi in timpul perioadei de preaviz. In acest timp angajatorul are timp sa caute un inlocuitor in locul tau. Daca pleci brusc, neanuntat la timp, atunci o perioada nu va fi cine sa faca munca ta, iar angajatorul poate fi pagubit (uneori chiar grav).
Daca ai plecat fara sa lucrezi in perioada de preaviz, atunci angajatorul poate avea chiar si pretentii de despagubire fata de tine, chiar mai mari decat salarul calculat pentru zilele lucrate efectiv.