| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si am o pusculita de un an cred si am abia 35 de lei sad cand mai ma duceam la magazin, maruntii de la rest il primeam eu (marunti-banuti) cativa si cu greu am strans. Faza e ca in ultimul timp parintii au devenit cam zgarciti si nu mai imi dau marunti si nici nu imi cumpara...si as dori si eu sa imi iau haine si n-am destui banuti.Cum as putea strange bani? Mentionez ca nu pot sa vand lucruri sau sa ajut vecinii si alte chestii ca nu ma lasa mama.Imi dati niste sfaturi va rog? Dau fundita ♡

Răspuns Câştigător
| FataMisto0101 a răspuns:

Pai de exemplu eu sunt foarte priceputa sa fac origami si le-am vandut la scoala si intr-o luna am facut 50 de lei si mi-am luat husa noua la telefon.Incearca sa faci ceva ca o mica afacere la scoala ( nu cu droguri happy )

14 răspunsuri:
| eckblume a răspuns:

Daca situatia financiara a familiei tale nu e prea buna, ai putea sa mai astepti.
Vorbeste cu mama ta sa iti dea din alocatie cativa banuti sa ii strangi.
Dulciuri iti cumpara? Ii poti ruga sa iti dea banii pe dulciuri.
Ai rabdarica. Va incepe scoala si vor fi nevoiti sa iti cumpere haine si rechizite.

| InstructorDeIubire a răspuns:

Spunele sa iti de-a alocația.

| Raducons a răspuns:

Sincer nu prea ai cum sa faci bani la varsta asta. Ajuta pe cine poti si poate te recompenseaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Au o gramada de bani. Tata lucreaza in constructii si avem f multi bani!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru InstructorDeIubire):

Nu mi-o da

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce fac cu ei?

| Blueberry8 a răspuns:

Ti-am citit si raspunsurile. Aveti multi bani, poate dupa parerea ta.Probabil nu stii cate cheltuieli sunt intr-o casa.Sau poate chiar aveti.Ai putea sa le propui sa iti bage ei lunar bani in pusculita happy, sau sa faci anumite lucruri casnice si ei sa puna banuti in pusculita drept recompensa.

| Blueberry8 a răspuns:

WTF?! Tu ii spui sa fure? Nici eu nu am primit niciodata alocatia cand eram la scoala si nu m-am mai plans pentru ca stiam ca nu stam bine cu banii! Poate familia ei sta bine financiar doar din punctul ei de vedere! Auzi la el, obligati parintii sa iti dea alocatia.Mai bine va cumpara ei ceva, decat sa va dea voua si sa cheltuiti pe prostii sau, eu sa fiu parinte i-as pune intr-un cont sa ii dau cand face 18 ani...

| shu7e a răspuns:

La varsta ta nu ai multe oportunitati. Chiar daca ai face ceva online iti trebuie un cont bancar pentru a fi platita si nu il poti face fara parinti.
Nu te-as sfatui sa "furi" cum comenteaza unul pe aici. Tot tie iti faci viata grea.
Eu ti-as sugera sa inveti in afara scolii. cauta o pasiune de a ta, una care crezi tu ca se si poate monetiza si baga mare. incearca sa faci un blog, invata sa programezi, sa faci unghii sau sa tricotezi. Fa asta si scrie pe blog si/sau filmulete Youtube. Pana la 18 ani ai avea timp sa devii f buna in domeiul/ pasiunea ta. si atunci nu o sa mai ai nevoie de bani de la parinti. Si sa nu spui ca mai sunt multi ani pana atunci, ca tu ai nevoie de bani si ai sa vezi atunci ce ai sa faci. Nu e chiar asa. Uita-te in jurul tau si vezi cati sunt de 28, 20. 30 ani care nu stiu ce-s cu ei. Unii chiar mai stau la parinti si au joburi prost platite.

| Furnicuta000 a răspuns:

In fiecare oras sunt magazine second hand. Acolo gasesti haine foarte ieftine, frumoase si de firma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FataMisto0101):

Da o sa incerc happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Eu stau la sat si e doar un magazin cu haine

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti iei cand te mai duci la oras.

| Blueberry8 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca ea e mica si ca ea nu stie ce cheltuieli sunt in casa mai ales in zilele de astazi in Romania. Daca zici ca esti plecat, cred ca acum vezi diferenta mai bine.In Romania sunt cheltuieli foarte mari si preturi foarte mari la mancare.Eu sunt de 6 ani in Italia..In Ro o sticla de apa e aproape cat un bax aici.Probabil ea nu intelege valoarea banului.