| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU
Am 14 ani, îmi pot băga niște obiecte la amanet cum ar fi cercei? Am nevoie de niște bani

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sub 18 ani nu vor prelua de la tine valori in amanet.
Nu risca o eventuala cercetare penala.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti! Trebuie sa ai 18 ani impliniti.
La 14 ani nu ai nevoie de bani si nici sa furi.
Cere-le parintilor ce ai nevoie!

| Sonia822 a răspuns:

Conform celor de mai sus, legea e interpretabila. Poti sa incerci, avand asupra ta buletinul. Sunt case de amanet care au primit, in temeiul legii. Pe de alta parte, exista si legislatie contrara, care ii sactioneaza in acelasi timp, si multi nu-si asuma.

| OctavianSps a răspuns:

Ce crezi ca o sa simta mama ta cand va afla ca i-ai bagat cerceii la amanet? Gandeste-te de doua ori.

| Criss569 a răspuns (pentru OctavianSps):

Sunt cercei mei, nu ai mamei.

| Sonia822 a răspuns (pentru Criss569):

Si cu ce bani ti i-ai luat? Sunt cerceii ma-tii, dati cadou cu dragoste. Acum depinde si ce vrei sa-ti iei de banii aia, daca merita riscul sa-i pierzi. Si daca esti sigura ca faci rost de bani ca sa-i scoti.
Daca ai implinit varsta de 14 ani, ai capacitate de exercitiu restransa. Cauta noul cod penal, art 41
Capacitatea de exerciţiu restrânsă

(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsă.

(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviinţarea părinţilor sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelă. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.

(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum şi acte de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la data încheierii lor."

| Criss569 a răspuns (pentru Sonia822):

Doamne ce oamenii?
Sunt cerceii mei mă fată, ai de viața ta

| OctavianSps a răspuns (pentru Criss569):

Tu la 14 ani nu ai cum sa detii lucruri decat aparent, toate bunurile sunt de fapt ale parintilor sau tutorelui.

Răspuns utilizator avertizat
| STEFAN828 a răspuns:

Pentru a amaneta orice fel de obiect trebuie să ai cel puțin 18 ani sau un prieten/rudă cu vârsta acesta. Și amanetul nu e ceaw mai bună soluție chiar dacă oferă bani instant dobânda e pe măsură. Dacă ai nevoie urgentă de bani potir ruga un prieten să îți amaneteze "obiectul", deși nu îți recomand.