| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Am auzit ca poti face dropshipping chiar si daca nu ai 18 ani. (in teorie evident ca poti practic tot ce trebuie sa faci e sa atragi trafic si nu e asa de complicat si sunt care fac multi bani din asta). Intrebarile ar fi: cam ce suma mi-ar trebui ca sa ma apuc? Pot incepe cu investitie 0? Daca am 16 ani? (cont bancar am). M-am gandit sa fsc pe shopify sau altele sa imi recomandati voi ceva pentru inceput sa fie ok. Si sa imi explicati macar in mare ce va trebui sa fac ca sa castig bani din dropshipping (amazon, shopify, ca pltfotma nu stiu...)

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si cum inchei contractele cu partnerii straini, care trimit marfa in locul tau, la cel care plateste? Cine cerzi ca-ti da credit fara nici un fel de acte oficiale si legale, ori credit?
Toata lumea se leaga de legalitate si nimeni nu trimite pe auzite sau pe minciuni, ca atare la 16 ani poti face bisnitareala, dar nu afaceri de dropshipping.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cine te minte, dar cu siguranta are un interes sa rada de naivitatea ta, pentru ca nu te poti apuca de afaceri cu zero bani investitie si fara varsta legala, nu poti incheia contracte serioase de afaceri fara credit si documente legale samd.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu m-am muntit cineva in mod anume. Doar ca personal chiar am vazut ca se pot face multi bani din asta si eram curios cam de cat ai nevoie la inceput ( nu stiam in ce consta exact)

| peanut003 a răspuns (pentru Razvan1000):

Trebuie sa ai foarte multi bani ca altfel nu faci nimic. minim 500 euro

| Razvan1000 a răspuns (pentru peanut003):

Tu ai facut dropshipping vreodata?

| Razvan1000 a răspuns (pentru peanut003):

Si daca as investi 500€ sa zicem ( nu ii am dar vorvesc ipotetic ) cam cat as castiga dupa in medie pe luna?

| Razvan1000 a răspuns (pentru peanut003):

De shopify chiar am auzit ca iti poti creea magazinul cu 100€ ( cel mai ieftin sunt si cu mii de euro sau mai mult depunde ce vrei ) si dupa cateva zeci de euro pe luna administrarea. Pana acum sa zicem ok dar pe luna cat fac?

| peanut003 a răspuns (pentru Razvan1000):

Pai ti-am scris mai sus ce experienta am.
Nu ai de unde sa stii cat faci, depinde doar de produsul tau, cati il mai vand pe langa tine, durata de transport, pretul, cum arata site-ul tau si de cat timp e.

Gandeste-te ca iti fac oameni care au intre 50-300k urmaritori pe Instagram, urmaritori activi. reclama la produs, iar din cei care vad postul, doar un mic procent, foarte mic o sa dea click pe site-ul tau. iar din procentul ala foarte mic, unul si mai mic o sa cumpere.
Poate daca ai 1000 de vizitatori pe zi atunci ai face cateva vanzari daca ai produs bun dar pentru 1000 de vizitatori pe zi ai nevoie de multi bani pentru reclame.

| Dominic99 a răspuns (pentru Razvan1000):

Nu exisista limite pentru asa ceva.Depinde cat de dedici tu pentru asta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti incepe cu investitie zero pentru ca magazinul ala online trebuie creat si cel mai important promovat serios. Si asta nu e gratis.

si nu, legal nu poti la 16 ani pentru ca din punct de vedere juridic ai nevoie de o firma ca sa faci comert online legal.

| Alverto a răspuns:

Deci, tu cumperi ceva mai ieftin de la chinezi, te înțelegi la preț cu el și vinzi mai scump la tine (pe Amazon etc)
Când cineva vrea sa cumpere, tu trimiți datele chinezului, iar el trimite coletul clientului tău.

| peanut003 a răspuns:

Eu am ceva experienta, hai sa iti spun ce am facut.
Am avut shopul pe shopify, 5 euro domeniul, 50 euro reclame pe Instagram la pagini mari, cam asta a fost investitia mea.
Produsul era ceva pentru caini, destul de necesar si ieftin, am cautat doar pagini mari cu caini care sa imi faca promovarea
am dat cate 10 euro pentru promovare, paginile aveau 50-100-300k urmaritori

Din toate astea, doar 60-70 au intrat pe siteul meu prima zi iar a doua zi 10-15 deci iti dai seama? ai nevoie de o gramada de bani pentru promovari