| DoamnaGasca a întrebat:

Buna TPU! Am găsit un anunț pe Olx care mi se pare cam ciudat. Este vorba de un iphone7 Red la 500 de lei, telefonul fiind la mana a doua. As vrea sa îl achiziționez dar nu as vrea să îmi iau țeapă. Îmi puteți spune daca este sau nu țeapă?
Anun: https://m.olx.ro/......erUSH.html

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Să-ți iei iphone cu sănătatea bateriei cel mai mic 85%, altfel consideră și costurile pentru o baterie nouă. în rest, nu prea are nimeni cum să-și dea seama dintr-un anunț. îți dai seama că dacă are ceva de ascuns nu o să se vadă lucru ăsta în anunț. dacă ți se pare tentant caută pe cineva care se pricepe și du-te împreună cu el să te întâlnești cu persoana asta, nu lua online. Dar sfatu meu cel mai bine să iei telefon nou, măcar știi că doar tu i-ai făcut uzură, de la alții cine știe cu ce defecte poate să vină

| sierra1 a răspuns:

Nimic suspect, ăla e pretul:

https://www.olx.ro/......-IPhone-7/

| DoamnaGasca explică (pentru sierra1):

Asta înseamnă că sau devalorizat destul de mult

| Alexia1208 a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Deci m-am uitat acum la preț. Pe magazinul iSTYLE, un Iphone 7 de 32 gb costa 1700 de lei iar băiatul asta îl vinde cu 500 de lei adică puțin peste 1/4 din prețul nou. Nu știu dacă e suspect sau nu, dar dacă ma intrebi pe mine, as pleca de la 800 de lei dacă telefonul nu e spart și necesita doar bateria schimbată. Acum nu știu...cum crezi tu

| sierra1 a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Da doamnă gâscă, așa e, un telefon NU e o investiție

| sierra1 a răspuns (pentru Alexia1208):

"băiatul asta îl vinde cu 500 de lei adică puțin peste 1/4 din prețul nou"

- nou era acum 5 ani!

- băiatul ăla nu vinde cu 500, incearcă virgulă că nu e sigur că virgulă capătă atâta pe el!

| Alexia1208 a răspuns (pentru sierra1):

Telefoanele de la Apple nu se devalorizează așa de mult decât dacă au probleme sau sunt puțin sparte. Am și am avut Iphone și știu sigur sa îți spun prețul lor

| sierra1 a răspuns (pentru Alexia1208):

"Telefoanele de la Apple nu se devalorizează" - îhî, uite aici:

https://www.olx.ro/......-IPhone-7/

| DoamnaGasca explică (pentru Alexia1208):

Ai dreptate nu este o investiție prea buna să îți cumperi un iPhone. Doar daca îți place sistemul de operare iOS. In rest nu prea mai vad de ce ai achiziționa asemenea telefon...

| Alexia1208 a răspuns (pentru sierra1):

Nu ma contrazic cu tine laughing. Eu îți vorbesc din experiențe proprii legat de preturi iar tu de pe Olx. Nu ai de unde sa știi ce ascund cei care le vând la un asemenea preț

| sierra1 a răspuns (pentru Alexia1208):

Olx reflecta CLAR și FIDEL piața nu ce dorește unul-altul

ințelgi treaba asta?

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu am vandut un iphone 6 plus cu 400 lei. Asta pentru ca trebuia schimbata bateria. Nu mi se pare prea putin 500 lei pentru iphone 7 dar nu te astepta sa fie ca nou. Adica se stie ca modelele astea stau prost cu bateria dupa cativa ani de folosinta. Si niciodata sa nu cumperi prin posta/curier de pe olx (chiar daca e cu verificare tot nu ai timp sa il testezi). Cand cumperi un telefon cel mai bine e sa te intalnesti cu vanzatorul ca sa il poti testa inainte, pe olx sunt foarte multi tepari

| Skarr a răspuns:

Nu am iphone dar din câte știu 76% viața a bateriei e destul de mica. Si s-ar putea să trebuiască schimbata curând. Asta daca nu vrei sa se duca bateria foarte repede.

| tzionut a răspuns:

Cere livrare cu verificarea coletului si banii la livrare, fara avans fara nimic. Sau daca esti din Bucuresti intalneste-te cu el si fa o proba inainte de al cumpara.

| Alexia1208 a răspuns:

Buna! Eu am Iphone iar 76% baterie nu e bine deloc. Nu poate sa îți zică ca "tine foarte bine fara probleme". Probabil se bazează pe faptul ca unii nu știu de sănătatea bateriei și mna. Trebuie schimbată imediat. Eu la telefonul meu am 87% (l-am cumpărat direct din magazin, deci nou) și îți pot spune ca dacă stau mult pe el necesita 2 încărcari pe zi. Dacă stau așa și așa necesita o încărcare iar dacă nu stau mai deloc ma tine o zi întreaga. Acum...tu alegi. Cel mai bine e sa vezi telefonul înainte și după sa îl cumperi pentru ca știu o țeapă pe care și-a luat-o un prieten de-al meu. A cumpărat un telefon de pe Olx și i-a venit cutia umplută cu pietricele și frunze de nuc. Mare mare grija sa ai...