| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa imi deschid un card de credit la BT. Poate sa imi spuna cineva de ce acte am nevoie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai un venit permanent (salariu sau alt venit) nu poti obtine card de credit de la 16 ani. Poti obtine card de debit mergand la banca cu un parinte, ambii avand actul de identitate (CI sau BI).

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a putea deschide un card de CREDIT trebuie sa faci dovada unei surse de venit, din care sa fie rambursate lunar platile facute cu cardul. Asta inseamna ca trebuie sa ai un contract de munca, cu vechime minima de 6 luni. Din cate stiu, un alt criteriu este sa ai si 18 ani impliniti.
Daca nu ai criteriile de mai sus indeplinite, atunci cardul se poate face pe numele unui parinte sau alta persoana majora care isi asuma obligatia sa ramburseze lunar datoriile facute de tine.

| Edw08 a răspuns (pentru Bula):

21 de ani este vârsta minimă pentru creditare.

| Bula a răspuns (pentru Edw08):

Da, daca-si doreste un credit cu rambursare pe termen mai lung.
Card-ul de credit se presupune a fi cu rambursare la "urmatorul salar", adica in mai putin de o luna, ceea ce presupune sa fie angajat posesorul cartelei.

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că ai șanse la BT fiind minor.

| Țoglă a răspuns:

Îți recomand să-ți deschizi și la Revolut dacă tot vrei card pe lângă cel de la BT. Nu sunt așa de stricți.