| angi_4331 a întrebat:

Am o intrebare legată de vânzarea unei locuințe. Daca as opta sa vand o locuința printr-o agenție imobiliară, aceștia mi-ar cumpara-o inainte sa o vândă ei sau mi-ar da banii dupa ce reușesc sa o vândă? Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Buna

Pai tu ce doresti sa faci? Sa lasi totul pe seama unor agenti?
Daca da, atunci o agentie imobiliara pe care o alegi (cu mare atentie), iti va prelua imobilul in exclusivitate ceea ce inseamna ca doar ei si numai ei vor putea lista si oferii spre vanzare imobilul tau, fara ca alte agentii sa aiba dreptul de a avea imobilul tau in portofoliul lor.
Dupa care, daca contributia ta ar fi 0, atunci printr-un proces notarial oferi dreptul agentiei de a se ocupa de toti pasii de vanzare si tranzactionare a imobilului catre noul proprietar.
Aici nu cunosc toti pasii deci pui mana maine pe telefon si apelezi un birou notarial / avocatura.
Daca vrei sa contribui la procesul de vanzare, poti publica imobilul tau pe olx, publi, grupuri de Facebook etc. Vei fi asaltat telefonic de agenti care vor dori permisiunea sa iti posteze si ei anuntul imobiliar si pentru un comision de 2-3% sa iti gaseasca cumparator (comision care se acorda dupa vanzarea imobilului daca cumparatorul vine printr-un agent) sau daca nu se merge pe comision si tu vrei de ex 45.000 euro pe imobil si ei ti-au adus un cumparator care il ia cu 48.000, cei 3000 revin agentului.

| angi_4331 explică (pentru sadrian46):

Multumesc frumos pentru raspuns.

| Sophieka a răspuns (pentru angi_4331):

Cu mult drag.
Atentie mare la alegerea agentiei daca doresti sa incredintezi imobilul pe mana cuiva. In cazul in care pleci din tara sau esti prea ocupata, vei lasa o dublura de chei ca sa intre ori de cate ori cu cineva.
Remax am inteles ca sunt cam peste tot in tara si teoretic dau dovada de seriozitate si sunt instruiti.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O agenție imobiliară nu procedează așa. Ei înregistrează oferta ta înbaza lor de date. Apoi fac publicitate, sau caută tot în baza lor de date un cumpărător care ar putea să fie interesar de oferta ta. Vă pune în legătură. Te asistă în procesul de vănzare, verificarea actelor, notar, avocat, achitarea taxelor, încasarea banilor. Pentru această intemediere, percep un comision de exemplu 2% din valoarea tranzacției.

| GeorgianRaGe a răspuns:

Locuinta o sa fie a ta pana o sa fie cumparata de o persoana, dupa aceea agentia isi va trage bani pentru vanzare si ti-e iti va da restul de bani.