| Georgel112 a întrebat:

Bună TPU, am primit un ban, dar nu stiu ce ban este pe el scrie 1 TREUETALER intrebare este ce ban este si ce valoare are in țara noastră?
Dau funda daca ma poate ajuta cineva

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In tarile nemtesti (Germania, Austria), unele firme care se respecta si au traditie lanseaza asemenea monezi aniversare si/sau de fidelitate.
Moneda ta este o astfel de editie, lansata de o retea de farmacii.

4 răspunsuri:
| cosmin1324 a răspuns:

Cred ca e ceva moneda veche germana. Are valoare de colectie

| FreddieM a răspuns:

Este un jeton de fidelitate cand cumperi de la farmacii in Germania. Strangi un numar de jetoane si ai un discount la urmatoarea data cand cumperi.
Pun un link ca sa intelegi mai bine despre ce e vorba.
https://www.vitalapothekeherford.de/Service/Treuetaler/

| Dismally a răspuns:

Nu este moneda, este un token. La noi e greu sa il dai, nu sunt foarte multi care colectioneaza si nici nu valoarea prea multe, depinde de care este si in ce conditii a fost pastrat. Probabil 1 - 5 lei.